Odradza się kult Dzierżyńskiego w Rosji. W Riazaniu odsłonięto jego pomnik przed siedzibą FSB

Świat
Odradza się kult Dzierżyńskiego w Rosji. W Riazaniu odsłonięto jego pomnik przed siedzibą FSB
Pravitelstvo Ryazanskiy Oblasti

Rzeźba z brązu jest dziełem riazańskiego artysty Olega Siedowa. Stanęła przed siedzibą Federalnej Służby Bezpieczeństwa, a w uroczystościach odsłonięcia pomnika udział wzięli funkcjonariusze i weterani organów bezpieczeństwa, riazański gubernator Nikołaj Lubimow i uczniowie szkoły kadetów służby pogranicznej FSB.

Jak w czasach sowieckich, w Rosji stawiane są ponownie pomniki "pierwszego czekisty". Imieniem Feliksa Dzierżyńskiego nazywane są także kolejne instytucje.

 

Nowy pomnik i telefon zaufania


Najnowszy pomnik Dzierżyńskiego został uroczyście odsłonięty 20 kwietnia, o czym informuje strona FSB. Służba bezpieczeństwa poinformowała przy tej okazji o zmianie adresu i nowym numerze telefonu zaufania.


W 2015 roku deputowana Tatiana Moskalkowa (generał MSW w stanie spoczynku) chciała, by Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wróciło do na historycznej nazwy CzeKa. W 2017 roku, czyli w setną rocznicę rewolucji październikowej i powstania policji politycznej, imię jej twórcy przyjął Saratowski Instytut Wojskowy.

 

W tym samym roku na noszenie imienia Dzierżyńskiego zezwolono jednostkom Gwardii Narodowej MSW. Weterani KGB i FSB doprowadzili do odsłonięcia pomnika Czerwonego Kata w Kirowie.

 

"Chłodna głowa, gorące serce i czyste ręce"


Tuż przed Nowym Rokiem na rynku pojawił się wyjątkowy telefon, którym firma Caviar uczciła stulecie FSB. Apart iPhone X zdobi pozłacany wizerunek Feliksa Dzierżyńskiego i motto CzKa: "Chłodna głowa, gorące serce i czyste ręce".

 

Twórcy telefonu podkreślili, że choć nie jest łatwo znaleźć prezent godny mężczyzny, który swoje życie poświęcił służbom specjalnym, to jednak im się udało. Telefon przeznaczony jest głównie z myślą o agentach FSB i ich bliskich. Ma być wyrazem wdzięczności dla wszystkich funkcjonariuszy tajnych służb za ich "profesjonalizm, uczciwość i poświęcenie dla sprawy i Ojczyzny".

 

IPhone X w wersji Force Feliks Dzierżyński Gold kosztuje 272 tys. rubli (ok. 15 tys. zł).

 

 

Krwawy Feliks i Czerwony Kat


Odrodzenie się kultu Dzierżyńskiego związane jest to z tym, że pozostał on patronem służby bezpieczeństwa w jej najnowszym wydaniu – FSB. Agenci specjalni są dalej nazywani "czekistami", co jest dla nich powodem do dumy. Z kolei sam Żelazny Feliks jest uważany za symbol silnego państwa, którym kieruje przecież były oficer KGB Władimir Putin. Za jego władzy "pierwszy czekista" wraca do przestrzeni publicznej, z której został usunięty po rozpadzie ZSRR.


Feliks Dzierżyński, polski i radziecki działacz socjaldemokratyczny i komunistyczny, był twórcą i szefem pierwszych sowieckich organów bezpieczeństwa: Czeka, GPU i OGPU. Stał się symbolem terroru w rewolucyjnej i porewolucyjnej Rosji, zyskując pseudonimy: Żelazny Feliks, Krwawy Feliks i Czerwony Kat.

 

belsat.eu, 62info.ru, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie