Czechy: trumna ze szczątkami kard. Berana została złożona w sarkofagu

Świat
Czechy: trumna ze szczątkami kard. Berana została złożona w sarkofagu
PAP/EPA/STR

W katedrze św. Wita zakończyły się trwające od piątku uroczystości sprowadzenia do Czech szczątków b. prymasa, kard. Josefa Berana. Po mszy poświęconej św. Wojciechowi, patronowi Czech, sprowadzona z Watykanu trumna złożona zastała w specjalnie przygotowanym sarkofagu.

Poniedziałkową wieczorną mszę św. odprawił praski biskup pomocniczy Vaclav Maly, który porównywał osobę kardynała Berana do św. Wojciecha, patrona Europy i Czech. - Św. Wojciech marzył o klasztorze i kiedy był po raz pierwszy wygnany (z ojczyzny), i pojawił się w Rzymie, to wstąpił do klasztoru. To było zgodne z jego duchowym pragnieniem, ale potrafił z tego zrezygnować, gdy papież wysłał go do Pragi - mówił bp. Maly.

 

Przypominał, że kard. Beran po wyjeździe w 1965 roku z ojczyzny "mógłby odpoczywać, odejść do ustronia. On jednak znów zaczął działać, objeżdżał rodaków w całym wolnym świecie. Oddał się cały, chociaż mógł powiedzieć - wystarczy. Obydwaj nie wybierali wygody, ale wybierali prawdziwa ewangelizację w duchu Chrystusa". Nawiązał też do wystąpienia Berana na soborze Watykańskim II, które wielu historyków uważa za najważniejsze w okresie jego rzymskiej emigracji, a dotyczyło ono wolności ludzkiej jednostki ograniczanej przez totalitaryzm.

 

Kard. Josef Beran, więzień dwóch totalitarnych reżimów, nazizmu i komunizmu, nie mógł powrócić do kraju, gdy dostał kapelusz kardynalski od Pawła VI. Nie zgadzały się na to władze komunistycznej Czechosłowacji. Gdy w 1969 r. kard. Beran zmarł, Paweł VI wyraził zgodę na jego pochówek w krypcie papieży w Bazylice św. Piotra.

 

W latach 90. minionego wieku czescy historycy natrafili na testament duchownego, który miał nadzieję na pogrzeb w Czechach. W styczniu 2018 r. papież Franciszek wyraził zgodę na przeniesienie do ojczyzny szczątków kardynała.

 

Trumna została przewieziona w piątek, a w sobotę kard. Berana przywitali wierni i przedstawiciele czeskiego kościoła. Mszę świętą odprawiał następca kardynała Berana, prymas Czech Dominik Duka. Biły dzwony, podobnie jak podczas poniedziałkowego pochówku. 19 uderzeń symbolizowało 19 lat, w trakcie których Beran więziony był w nazistowskich obozach koncentracyjnych i komunistycznych miejscach internowania.

 

W poniedziałek szczątki kardynała Berana zostały złożone do sarkofagu w kaplicy św. Agnieszki Czeskiej. Od 1998 r. czeski kościół stara się o uznanie Berana za błogosławionego. Zdaniem, cytowanej przez CTK autorki niedawno wydanej biografii kardynała Berana, historyczki Stanislavy Vodiczkovej, możliwe jest, że w maju zakończy się czeska część procesu beatyfikacyjnego i dokumenty zostaną wysłane do Watykanu.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie