Timmermans: wciąż podchodzę krytycznie do skargi nadzwyczajnej

Świat
Timmermans: wciąż podchodzę krytycznie do skargi nadzwyczajnej
Polsat News

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył w poniedziałek w Brukseli, że podtrzymuje krytyczne stanowisko w sprawie skargi nadzwyczajnej wprowadzonej reformą wymiaru sprawiedliwości przez polskie władze.

- W rekomendacjach, które wydaliśmy w sprawie praworządności w Polsce, bardzo krytycznie odnieśliśmy się do skargi nadzwyczajnej. Podtrzymuję stanowisko, które zostało jasno przedstawione w rekomendacjach - powiedział na konferencji prasowej Timmermans.

 

Jego słowa padają w czasie, gdy polski rząd i KE próbują się porozumieć w sprawie konfliktu dotyczącego praworządności. Dotychczas przeprowadzone zmiany w ustawach sądowych, które były przedstawiane przez polityków PiS jako ustępstwa wobec Komisji, zostały uznane za niewystarczające.

 

"Nie ma mowy o rezygnacji ze skargi nadzwyczajnej"

 

Timmermans podkreślił, że na spotkaniu ministrów ds. europejskich w ubiegłym tygodniu w Luksemburgu jeszcze raz wytłumaczył stanowisko KE m.in. w sprawie skargi nadzwyczajnej. - Widziałem bardzo mocne wsparcie ze strony państw członkowskich. Sadzę, że polskie władze mogą po prostu przeczytać rekomendacje, żeby dowiedzieć się, czego KE od nich oczekuje - oświadczył Timmermans.

 

Wcześniej w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił w radiu RMF FM, że nie ma mowy o rezygnacji ze skargi nadzwyczajnej w ustawie o Sądzie Najwyższym, bo była to jedna z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. Wyraził jednak gotowość do dyskusji na temat warunków dotyczących jej składania, wskazując, że przepisy mogą zostać "doprecyzowane".

 

Skargę nadzwyczajną na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat może - zgodnie z ustawą - wnieść Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz, w zakresie swojej właściwości, Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Rekomendacje są cały czas w mocy

 

W ubiegłym tygodniu radio RMF FM, powodując się na swoje źródła, podało, że rezygnacja przez rządzących z usuwania sędziów Sądu Najwyższego, w tym prezes Małgorzaty Gersdorf, oraz zniesienie instytucji skargi nadzwyczajnej, uchroni Polskę przed kontynuowaniem unijnej procedury praworządności.

 

Warunki te są jednak stawiane przez Komisję Europejską od miesięcy, a szczegółowo zostały opisane w grudniowych rekomendacjach KE dla rządzących w Polsce. Timmermans wielokrotnie powtarzał, że rekomendacje są cały czas w mocy.

 

Wiceszefa Komisji zapytano też w poniedziałek, czy ma zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości w kontekście wezwania do sądu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Timmermans odmówił jednak odnoszenia się do tej sprawy. Tusk zeznaje w poniedziałek w procesie byłego szefa swej kancelarii, w okresie sprawowania funkcji premiera, Tomasza Arabskiego w sprawie organizacji wizyty do Katynia w kwietniu 2010 r.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie