Timmermans: zmiana w polskim rządzie doprowadziła również do zmiany w klimacie naszych relacji

Polska

Zmiana w polskim rządzie doprowadziła również do zmiany w klimacie naszych relacji, mamy szczery i otwarty dialog na interesujące nas sprawy - mówił w poniedziałek wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Timmermans podkreślił, że z polską stroną miał bardzo intensywny dialog w ostatnich miesiącach, a jego wizyta w Warszawie jest kontynuacją tego dialogu.

 

"Rozwiązania w sposób europejski"

 

- Przez zbyt długi czas nie mieliśmy dialogu, wymienialiśmy tylko listy i pisma, a zmiana w rządzie doprowadziła również do zmiany w klimacie naszych relacji - powiedział wiceszef KE.

 

- Chociaż nie zgadzamy się od razu, co do wszystkiego, to mamy szczery i otwarty dialog na wszystkie sprawy interesujące nas wzajemnie - dodał.

 

Podkreślił, że dla KE jest ważne, żeby wypracować rozwiązania "w sposób europejski".

 

- Naszą intencją jest wyszukanie rozwiązań dla problemów, które jeszcze istnieją i jest silną wolą Komisji, by współpracować z rządem nad wynajdowaniem takich rozwiązań - zaznaczył Timmermans.

 

Trójpodział władz "kluczowy"

 

- Podstawa naszej debaty nie jest to, czy Polska ma prawo reformować swój system sądownictwa czy nie, to nie jest domena Komisji Europejskiej - podkreślił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. lepszej regulacji, rządów prawa i Karty Praw Podstawowych.

 

Timmermans dodał, że Komisja chce się natomiast upewnić, czy zachowuje się niezależność systemu sądowniczego. - Trójpodział władz jest kluczowo ważny dla praworządności, jest przewidziany w traktatach europejskich - zaznaczył.

 

Dodał, że jest to wymaganie stawiane wszystkim państwom członkowskim. - Musimy się upewnić, że przy reformie sądownictwa niezawisłość i niezależność są respektowane, o tym mówimy w dialogu z rządem RP - podkreślił.

 

"Ocena, gdy zapadną decyzje"

 

Timmermans został zapytany, jak ocenia dotychczasowe zmiany dot. reformy sądownictwa, sygnalizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i czy zmiany mogą doprowadzić do zakończenia procedury z art. 7.  - Widzieliśmy pewne działania podjęte w Sejmie, analizujemy je bardzo blisko i starannie, natomiast nie widzieliśmy jeszcze końca tego procesu i będziemy oczekiwali dalszych działań odpowiedział wiceszef KE.

 

- Podamy naszą ocenę dopiero wtedy, kiedy one ostatecznie zapadną, kiedy będziemy mieć jasny obraz zmian - dodał. Zapewnił, że w tej sprawie "chce być optymistą".

 

- Mam wielką nadzieję, że wypracujecie rozwiązania. Wyczułem silną wolę po stronie rządu polskiego, by wypracować rozwiązania. Istnieje również zdecydowana wola po stronie Komisji, natomiast koniec końców zobaczymy jak już wszystko się pojawi - mówił

 

Projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym przewiduje, że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. W projekcie PiS zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat. Projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów przewiduje opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez TK.

 

Czaputowicz: możliwe przyjęcie pewnych usprawnień

 

- Staraliśmy się tą wizytę w taki sposób zorganizować, aby pan przewodniczący miał opinię różnych instytucji biorących udział w reformie systemu sądownictwa i by mógł wyrobić sobie opinię na temat tego, jak ta reforma przebiega i jakie są jeszcze ewentualne możliwości przyjęcia pewnych usprawnień sugerowanych przez KE - powiedział Czaputowicz.

 

Dodał, że po raz trzeci spotkał się z wiceszefem KE w ciągu ostatnich trzech miesięcy. - Cieszę się,  że mamy intensywny dialog nt. praworządności w Polsce - powiedział. Zaznaczył, że podobny dialog prowadzi też premier Mateusz Morawiecki z szefem KE Jean-Claudem Junckerem.

 

- Obie strony dążą do znalezienia pewnego konsensusu, kompromisu, który umożliwi zamknięcie sprawy art. 7 i przejście do realizacji wspólnych ważnych wyzwań przed którymi stoi UE dotyczących bezpieczeństwa, wieloletnich ram finansowych, dotyczących zyskania legitymacji dla reformy UE - wymieniał szef MSZ.

 

Spotkał się z m.in. Gersdorf i Przyłębską

 

Czaputowicz zadeklarował też gotowość Polski do wzięcia udziału w reformie i "rozwiązywaniu problemów" Unii Europejskiej.

 

Wiceszef KE podczas poniedziałkowej wizyty w Warszawie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem spraw zagranicznych, szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim, wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

 

Timmermans przekazał Bodnarowi, że - jak czytamy - "istnieje przestrzeń do porozumienia, do kompromisu, który musi być zawarty w ciągu najbliższych dni czy tygodni". "W pewnym momencie bowiem odwrócenie wprowadzanych właśnie zmian może być niemożliwe" - napisano.

 

"Jestem zadowolony z rozmów"

 

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zamieścił na Twitterze wpis po polsku i po angielsku, dając wyraz zadowoleniu ze swoich poniedziałkowych rozmów w Warszawie.

 

"Jestem zadowolony z rozmów z polskimi władzami, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym i RPO nt. praworządności. Pilnie musimy znaleźć rozwiązania. Zbyt wcześnie, by wyciągać wnioski - czekamy na konkretne działania i uważnie śledzimy wydarzenia w Sejmie" - napisał Timmermans.

 

 

PAP

bas/zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie