Nowe "royal baby" opuściło szpital z rodzicami. Pierwsze zdjęcia młodego księcia

Polska

Nowo narodzony książę Cambridge opuścił w poniedziałek wieczorem szpital św. Marii w Londynie, gdzie przyszedł na świat siedem godzin wcześniej. Dziecku i jego matce, księżnej Kate, towarzyszył ojciec, książę William.

William, który był przy Kate podczas porodu, pojawił się w drzwiach prywatnego skrzydła szpitala Lindo Wing jako pierwszy, po czym wsiadł do samochodu, zapowiadając, że "wkrótce wróci". Wrócił z pozostałą dwójką dzieci - pięcioletnim George'em i trzyletnią Charlotte - by miały okazję poznać swojego młodszego brata.

 

PAP/EPA/ANDY RAIN

 

Wkrótce później George i Charlotte wrócili do rezydencji rodzinnej w Pałacu Kensington, a rodzice wraz z najmłodszym synem pozowali do zdjęć fotoreporterom i dziennikarzom telewizyjnym z całego świata. Kilka minut później odjechali w kierunku domu.

 

PAP/EPA/WILL OLIVER

 

 

Według oficjalnego komunikatu Pałacu Buckingham chłopiec urodził się o 11.01 czasu lokalnego i waży 3,83 kg. Zarówno matka, jak i dziecko czują się dobrze. Imię dziecka zostanie podane do wiadomości publicznej prawdopodobnie w ciągu najbliższych dni. Według bukmacherów najbardziej prawdopodobnym wyborem rodziców są imiona: Arthur, James, Albert, Frederick i Philip.


May: szczęścia w przyszłości

 

Gratulacje parze książęcej złożyli m.in. premier Wielkiej Brytanii Theresa May i minister spraw zagranicznych Boris Johnson.

 

"Moje najserdeczniejsze gratulacje dla księcia i księżnej Cambridge z okazji narodzin ich syna. Życzę im wielkiego szczęścia w przyszłości" - napisała na Twitterze szefowa rządu.

 

 

Z kolei Johnson napisał: "Olbrzymie gratulacje dla Ich Książęcych Wysokości księcia i księżnej Cambridge z okazji bezpiecznych narodzin ich syna".

 

Piąte w linii sukcesji

 

Trzecie "królewskie dziecko" pary jest piąte w linii sukcesji - po księciu Karolu, swoim ojcu Williamie i rodzeństwie: pięcioletnim George'u i trzyletniej Charlotte, a przed młodszym bratem Williama, Harrym.

 

Dzięki wprowadzonej w 2013 roku reformie córka Williama i Kate - Charlotte - zachowała swoje miejsce przed urodzonym w poniedziałek synem z racji wieku. Zgodnie z obowiązującym uprzednio prawem wszyscy chłopcy i mężczyźni mieli pierwszeństwo w sukcesji tronu przed swoimi siostrami, nawet jeśli były one od nich starsze.

 

Objęcie tronu przez trzecie dziecko pary z rodziny królewskiej jest niezwykle rzadkie i nie zdarzyło się jeszcze nigdy w rodzie Windsorów. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 1830 roku, kiedy królem został 64-letni William IV, syn Jerzego III i królowej Charlotte. W poniedziałek obchodzony jest dzień św. Jerzego, patrona Anglii. Za kilka dni William i Kate będą obchodzić siódmą rocznicę ślubu (27 kwietnia) i trzecie urodziny Charlotte (2 maja).

 

PAP, polsatnews.pl, Zdjęcie: PAP/EPA/WILL OLIVER

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie