"Jeżeli premier mówi, że pewnymi rzeczami się zajmie, to uważam, że te postulaty zostały spełnione"

Polska

Rodzice osób niepełnosprawnych nadal protestują w Sejmie i zapowiadają, że potrwa to do momentu, w którym rząd zrealizuje ich dwa postulaty. W programie "Wydarzenia i Opinie" pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz zapewnił, że premier Mateusz Morawiecki obiecał zająć się ich postulatami i słowa dotrzyma.

- Premier w sposób bardzo wyraźny powiedział, że jeśli chodzi o zrównanie renty socjalnej z minimalną rentą zusowską, to przyjmuje ten postulat, będzie przygotowywał rozwiązania, które to umożliwią - powiedział Michałkiewicz w rozmowie z Dorotą Gawryluk.

 

Danina solidarności z różnych źródeł

 

Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych odniósł się również do drugiego z postulatów protestujących, czyli dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia, w kwocie 500 zł miesięcznie bez kryterium dochodowego.

 

- W tej kwestii premier przekazał, że potrzebna jest danina solidarności, że ci, którzy najwięcej zarabiają powinni płacić na fundusz solidarności. Oczywiście ta danina to nie byłby jedyny dochód tego funduszu. Trwają intensywne prace, żeby określić z jakich jeszcze źródeł skorzystać - przekazał Michałkiewicz.

 

"Powinni potraktować słowa premiera poważnie"

 

Jak przypominała Dorota Gawryluk, danina z dodatkowego opodatkowania osób najlepiej zarabiających miałaby zostać wprowadzona od nowego roku, a więc postulatów protestujących nie uda się zrealizować od razu.

 

- Uważam, że opiekunowie powinni potraktować słowa premiera poważnie. On reprezentuje polski rząd. Jeżeli mówi, że pewnymi rzeczami się zajmie, zostaną wprowadzone pewne rozwiązania, to uważam, że ta część postulatów osób niepełnosprawnych została spełniona. Premier się z nimi spotkał, wysłuchał ich, obiecał, że zajmie się tymi sprawami - powiedział Michałkiewicz.

 

Wydarzenia i Opnie

ml/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie