"Zostajemy w Sejmie, aż projekt będzie uchwalony". Postulaty rodziców niepełnosprawnych osób spisane

Polska
"Zostajemy w Sejmie, aż projekt będzie uchwalony". Postulaty rodziców niepełnosprawnych osób spisane
Polsat News

- W imieniu pana prezydenta spotkałem się osobami protestującymi w Sejmie. Zostały spisane postulaty, w dwóch egzemplarzach. Z jednym z tych egzemplarzy udaję się do Kancelarii Prezydenta RP i te postulaty będą przedmiotem pracy Kancelarii - mówił Wojciech Kolarski po spotkaniu z protestującymi rodzicami. Iwona Hartwich zadeklarowała, że rodziny zostaną w Sejmie, aż projekt będzie przyjęty.

- Czy zdaje pani sobie sprawę, że Sejm może się dopiero 8 maja zebrać? - zapytał dziennikarz po spisaniu postulatów.

 

- Nie znam grafiku, ale wiem, że jest możliwość zebrania Sejmu wcześniej. Jesteśmy bardzo zadowoleni; czekaliśmy tak długo na osobę decyzyjną i wywalczyliśmy kolejny kamyczek pomocy dla osób niepełnosprawnych - powiedziała w piątek Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. 

 

 

Od środy w Sejmie trwa protest tych rodzin. W piątek z protestującymi spotkał się prezydent Andrzej Duda. Prezydent zapowiedział, że zostanie przygotowany projekt ustawy realizujący wskazania protestujących; Andrzej Duda poprosił o ich spisanie.

 

Konsultacje w sprawie projektu

 

Po tym, gdy prezydent opuścił Sejm, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski spotkał się z protestującymi w prezydenckim gabinecie w Sejmie, by spisać wspólnie ich postulaty.

 

Priorytetowe są dwa postulaty. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej.

 

Drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

 

- Prezydent zapowiedział, że na podstawie tych postulatów będą prowadzone prace w Kancelarii, konsultacje; oczywiście we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pan prezydent jest gotów w tej sprawie rozmawiać z panem premierem Mateuszem Morawieckim - powiedział prezydencki minister.

 

Pytany, czy zapowiedziany projekt będzie inicjatywą prezydencka, Kolarski odparł, że przede wszystkim ważne jest tu osiągniecie celu, czyli spełnienie postulatów protestujących.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie