Prezydent: przygotujemy projekt ustawy, która zrealizuje postulaty rodziców osób niepełnosprawnych

Polska

Prezydent Andrzej Duda w piątek przed południem spotkał się w Sejmie z protestującymi rodzicami osób niepełnosprawnych. Iwona Hartwich pokazała prezydentowi film z kampanii wyborczej, kiedy mówił o trudnościach tych rodzin. W trakcie spotkania Duda zapewnił, że po rozmowie z minister Rafalską i premierem Morawieckim powstanie projekt ustawy, która zrealizuje postulaty protestujących rodziców.

Prezydent wysłuchał nagrania. Powiedział, że pamięta, co wtedy mówił i nadal się z tym zgadza.

 

Na filmie prezydent mówił m.in., że spotkał mamy osób niepełnosprawnych i "usłyszał kilka niezwykle bolesnych zdań, o tym jak się im w Polsce żyje, o tym że musiały protestować".

 

- Prosimy, aby zrobił pan tę ustawę, zrobił pierwszy krok - zwrócił się do prezydenta jeden z niepełnosprawnych, prosząc m.in. o dodatki rehabilitacyjne - Zróbmy tę ustawę w kilka dni - mówił. 

 

- Jesteśmy skromni, prosimy o niewiele. Program "za życiem" nie obejmuje osób pełnoletnich - mówiła jedna z matek.

 

 

Zapowiedź ustawy

 

- Proszę państwa, jestem przekonany, że nam się to uda naprawić. Nie wszystko da się zrobić od razu - powiedział prezydent. - Robimy tak: rozmawiam z panią minister Rafalską, panem premierem. Przygotujemy projekt ustawy - zadeklarował Andrzej Duda. - Będą zrealizowane te postulaty. Zaprosiłbym panie do mnie do kancelarii, żeby spisać to wszystko, co jest oczekiwane - dodał. 

 

- Dziękujemy za nadzieję, którą pan nam dał, za wysłuchanie. Jest chęć pomocy - powiedziała Iwona Hartwich na końcu spotkania.

 

 

- W moim przekonaniu to nie są wygórowane oczekiwania - powiedział po spotkaniu dziennikarzom prezydent - Mam nadzieję, że wspólnie z rządem będziemy w stanie znaleźć te środki, żeby to jakoś zrealizować. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że państwo są rzeczywiście w bardzo trudnej sytuacji i życiowej, i bardzo często finansowej - mówił.  

 

Dodał, że "nie ma to znaczenia", czy projekt ustawy będzie inicjatywą poselską, rządową czy prezydencką. - To jest kwestia wtórna, tę sprawę trzeba załatwić - powiedział.

 

 

Postulaty rodziców

 

Rodzice domagają się wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia oraz zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

 

Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

 

W czwartek z protestującymi rodzicami spotkała się minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W spotkaniu uczestniczył także pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, który zapowiedział, że w poniedziałek przedstawione zostaną szczegóły programu "Dostępność plus".

 

polsatnews.pl, PAP

mta/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie