Cofają na torach, wyłamują szlabany. Jeden przejazd, wiele niebezpiecznych zachowań kierowców

Polska

Polskie Linie Kolejowe od lat apelują o szczególną ostrożność na przejazdach kolejowych. By pokazać jak często i jak nieodpowiedzialnie zachowują się kierowcy, opublikowały w sieci nagranie tylko z jednego z takich przejazdów. W ciągu 5 miesięcy doszło na nim do 7 podobnych zdarzeń. Auta wjeżdżały na przejazd mimo opuszczających się zapór czy migających świateł ostrzegawczych, wyłamywały szlabany.

Wszystkie zdarzenia miały miejsce na przejeździe kolejowo-drogowym na pograniczu miejscowości Głębokie i Witkowskie, niedaleko miejscowości Piwniczna-Zdrój. Każde z nich mogło skończyć się tragicznie.

 

Opublikowane w serwisie YouTube nagranie, to kompilacja zdarzeń zarejestrowanych między kwietniem a sierpniem 2017 roku. Ma ono uwrażliwić kierowców na podobne zachowania.

 

Internauci komentujący nagranie nie kryją oburzenia zachowaniem kierowców uwiecznionych na filmie. "Brak słów na tych ludzi", "Nie wierzę" - to tylko niektóre z ich wpisów.

 

Ze względów bezpieczeństwa szlabany na niestrzeżonych przejazdach kolejowych są skonstruowane tak, by można je było z łatwością wyłamać. Niektórzy kierowcy skwapliwie to wykorzystują.

 

14 osób zginęło na przejazdach kolejowych od początku roku

 

Za wjechanie na przejazd podczas opuszczania zapór grozi mandat w wysokości 300 zł i 4 punkty karne. Kary jednak nie odstraszają. Od początku roku na przejazdach doszło do 53 wypadków i kolizji, w których zginęło 14 osób, a 6 zostało ciężko rannych.

 

Tylko w ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały policji prawie tysiąc nagrań z wykroczeniami.

 

99 proc. zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych w 2017 r. spowodowali nieostrożni kierowcy - najczęściej nie zatrzymując się przed znakiem "Stop", ignorując czerwone pulsujące światło, wjeżdżając pod opadające rogatki lub je objeżdżając.

 

Aby ograniczyć negatywne zachowania kierowców i pieszych, spółka PKP PLK od 2005 r. prowadzi kampanię "Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko!". To m.in. apele o zachowanie ostrożności, inicjatywy edukacyjne i szkolenia dla kierowców, instruktorów nauki jazdy i pieszych.

 

polsatnews.pl   

dk/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie