Prezydent: stanie na straży Warszawy, to tradycja stania na straży Rzeczypospolitej

Polska
Prezydent: stanie na straży Warszawy, to tradycja stania na straży Rzeczypospolitej
Polsat News

Tradycja stania na straży Warszawy, to tradycja stania na straży także Rzeczypospolitej - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas święta dowództwa Garnizonu Warszawa, na pl. Piłsudskiego.

W uroczystości udział wziął również m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.

 

Przed wystąpieniem prezydenta, szef MON wraz z dowódcą Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robertem Głąbem, wręczyli złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla obronności kraju.

 

"Tradycja kościuszkowska"

 

Andrzej Duda podkreślił, że święto Garnizonu Warszawa wywodzi się jeszcze z tradycji insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r., w tym bitwy o Warszawę.

 

- To był obok zwycięskiej bitwy pod Racławicami z całą pewnością największy sukces insurekcji kościuszkowskiej - to właśnie w tamtym momencie ustanowiono pierwszego dowódcę wojskowego Warszawy, a więc to tradycja stania na straży Warszawy, to tradycja stania na straży także i Rzeczypospolitej - mówił prezydent.

 

Miejsce zaszczytne

 

Andrzej Duda w trakcie wystąpienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza stwierdził, że to święte dla Polaków miejsce, gdzie oddawany jest hołd wszystkim polskim patriotom, żołnierzom i bohaterom, którzy walczyli o niepodległość Polski. - To tu właśnie składamy im pokłon, oddajemy im hołd - mówił prezydent.

 

Jak zaznaczył, Grób Nieznanego Żołnierza, to także "miejsce zaszczytne". - Nie wszystkie formacje, jednostki wojskowe mają ten zaszczyt, aby móc obchodzić swoje święto w tym właśnie miejscu, na tym placu, w cieniu Grobu Nieznanego Żołnierza - dodał prezydent.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie