W hołdzie "Janosikowi". Prezydent Andrzej Duda wziął udział w biegu

Polska
W hołdzie "Janosikowi". Prezydent Andrzej Duda wziął udział w biegu
KPRP/Jakub Szymczuk

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w biegu "Urodziny Janosika" w Warszawie. To coroczna impreza organizowana przez bliskich i przyjaciół Pawła Janeczka, oficera Biura Ochrony Rządu, który zginął w katastrofie smoleńskiej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Paweł Janeczek - pseud. Janosik - był szefem ochrony prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

 

"Ponieważ Paweł Janeczek był stałym uczestnikiem Maratonów Warszawskich, jego bliscy i przyjaciele - aby oddać hołd koledze - co roku organizują bieg »Urodziny Janosika«" - przekazała Kancelaria Prezydenta w komunikacie zamieszczonym na stronie prezydent.pl.

 

Kancelaria tłumaczy, że "na pięciokilometrowej trasie w Parku Skaryszewskim rywalizują m.in. funkcjonariusze Policji, Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej". "W tym roku na starcie stanął prezydent Andrzej Duda, który uczcił w ten sposób pamięć tragicznie zmarłego funkcjonariusza" - czytamy.

 

"Urodziny Janosika" to pierwszy z cyklu pięciu biegów w ramach tegorocznego 40. PZU Maratonu Warszawskiego. Nazwa biegu nawiązuje do rocznicy urodzin Janeczka, która przypada na 16 kwietnia.

 

 

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie samolotu Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie