Wyciekł fragment egzaminu gimnazjalnego. Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadomiła policję

Polska
Wyciekł fragment egzaminu gimnazjalnego. Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadomiła policję
Polsat News

- Przed egzaminem gimnazjalnym z j. polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego - przekazał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Poinformował, że gdy policja ustali, w której szkole doszło do "wycieku", jej uczniowie powtórzą egzamin. Rzecznik MEN przekazała polsatnews.pl, że gimnazjaliści w całej Polsce nie będą musieli powtarzać egzaminu.

- Na 20 minut przed egzaminem z języka polskiego na Twitterze jakaś uczennica opublikowała informacje o zarysie tematu z języka polskiego - powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Zaznaczył, że nie było przecieku treści całego arkusza egzaminacyjnego.

 

Jak podał Smolik, informacja o zarysie tematu pojawiła się na Twitterze o godzinie 10.39.

 

- Zgłosiliśmy to na policję. Jeżeli policji uda się ustalić kto to zrobił, w jakiej szkole do tego doszło - bo to musiał zrobić dyrektor szkoły, nauczyciel - to w tej szkole zostanie unieważniony egzamin dla wszystkich zdających - powiedział dyrektor CKE. Podkreślił, że konsekwencja poniesie też dyrektor szkoły i nauczyciel.

 

"Egzamin nie będzie powtarzany w innych szkołach"

 

Jak zaznaczył Smolik, to właśnie możliwość "wycieku" treści arkuszy egzaminacyjnych jest powodem, dla którego trafiają one do szkół dopiero w dniu egzaminu. - Gdyby arkusz trafił do szkoły dzień wcześniej, mogłaby zostać ujawniona cała jego treść, a to skutkowałoby unieważnieniem egzaminu w całym kraju - poinformował.

 

- Nie ma mowy o unieważnieniu (wyników - red.) egzaminu w całej Polsce. Zostało wszczęte postępowanie, ale egzamin nie będzie powtarzany we wszystkich placówkach - powiedziała polsatnews.pl Anna Ostrowska, rzecznik prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

 

Egzamin z wiedzy humanistycznej

 

W środę o godzinie 9. egzaminem z wiedzy humanistycznej rozpoczął się trzydniowy egzamin gimnazjalny. Uczniowie najpierw dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie; mieli godzinę na jego rozwiązanie. Następnie była przerwa, po której - po godz. 11 - gimnazjaliści przystąpili do bloku zadań z języka polskiego; ta część egzaminu trwała półtorej godziny. Dyslektycy mogli mieć przedłużony czas na rozwiązanie obu bloków.

 

Arkusz z języka polskiego zawierał 22 zadania, wśród nich 20 zamkniętych, czyli takich, w których uczeń sam musi wybrać prawidłową odpowiedź z zaproponowanych. Odnosiły się do zamieszczonych w arkuszu kilku fragmentów tekstów literackich. W arkuszu były też dwa zadania otwarte. W pierwszym, odnosząc się do zamieszczonego w arkuszu tekstu Jana Burzyńskiego "Rowerować, teatrować czy kawkować", uczniowie mieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy dążenie do skrótowości w codziennym komunikowaniu się jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym?". Drugim zadaniem otwartym było napisanie charakterystyki wybranego bohatera literackiego, który kierował się najważniejszą dla siebie wartością, dokonując życiowego wyboru.

 

Warunek ukończenia gimnazjum

 

W czwartek uczniowie będą pisać drugą część egzaminu gimnazjalnego - z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, w piątek trzecią - ze znajomości języka obcego.

 

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w kwietniu, to będzie go pisać w drugim terminie w czerwcu. W drugim terminie piszą też uczniowie, których egzamin został unieważniony, np. za ściąganie.

 

Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę wyniki ucznia uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum (odnotowane na świadectwie, potwierdzone zaświadczeniem o wynikach egzaminu gimnazjalnego i innymi zaświadczeniami).

 

PAP

nro/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie