Syreny w trakcie egzaminu gimnazjalnego. "Podstawa do zgłaszania zastrzeżeń o przebiegu testu"

Polska
Syreny w trakcie egzaminu gimnazjalnego. "Podstawa do zgłaszania zastrzeżeń o przebiegu testu"
PAP/Lech Muszyński

W czwartek w samo południe w Warszawie i Poznaniu uruchomione zostaną syreny alarmowe. W tym czasie uczniowie III klas gimnazjów będą pisali egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. - Wycie syren może być podstawą do zgłaszania zastrzeżeń dotyczących przebiegu egzaminu - powiedziała dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu Marcjanna Klessa.

- Po sygnałach od dyrektorów szkół rozmawiałam już na ten temat wczoraj telefonicznie z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Dzisiaj wysłaliśmy w tej sprawie pismo. Godz. 12, na którą planowany jest alarm, to czas, kiedy uczniowie będą jeszcze w trakcie egzaminu - mówiła.

 

OKE w Poznaniu zwróciła się w pismach z prośbą o zmianę terminu bądź godziny alarmu. Klessa dodała, że syreny mają być włączone przez minutę, ale to i tak może rozkojarzyć młodzież, co może mieć wpływ na wyniki egzaminu.

 

- Wydział Oświaty przesłał informacje o tym alarmie do szkół z prośbą, aby nie zwracać na te syreny uwagi. To, że szkoły nie będą zwracać uwagi na alarm, nie oznacza jednak, że za chwilę nie będziemy mieli zastrzeżeń ze strony formalnej, że komuś to przeszkadzało - podkreśliła.

 

Rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Poznania Hanna Surma poinformowała, że syreny alarmowe zostaną w mieście uruchomione, ale powodem nie jest próbny alarm, lecz uczczenie 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Dodała, że nie ma jeszcze oficjalnych decyzji w sprawie prośby OKE.

 

Uczeń "będzie mógł przystąpić do niego jeszcze raz w drugim terminie w czerwcu"

 

W Warszawie dla uczczenia 75-rocznicy wybuchu powstania w getcie w samo południe uruchomione zostaną nie tylko syreny alarmowe, o rocznicy przypomną także kościelne dzwony.

 

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie Anna Frenkiel zapewniła, że szkoły zostały o tym uprzedzone. - Przypomnimy o tym jeszcze raz szkołom w serwisie dla dyrektorów - dodała.

 

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik powiedział, że jeśli któryś z uczniów zgłosi zastrzeżenia dotyczące przeprowadzenia egzaminu ze względu na syreny alarmowe, będzie mógł przystąpić do niego jeszcze raz w drugim terminie w czerwcu. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty takie zastrzeżenie uczeń lub jego rodzice muszą złożyć we właściwej terytorialnie okręgowej komisji egzaminacyjnej w dwa dni robocze od przeprowadzenia danej części egzaminu.

 

Egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej

 

Trzydniowe egzaminy gimnazjalne rozpoczęły się w środę egzaminem z wiedzy humanistycznej. W czwartek odbędzie się egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, zaś w piątek z języka obcego.

 

Egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej rozpocznie się o godzinie 9. Uczniowie najpierw dostaną blok zadań z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. Na rozwiązanie zadań będą mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Następnie będą mieli przerwę do godziny 11, po której przystąpią do rozwiązywania bloku zadań z matematyki. Ta część egzaminu potrwa 90 minut (dla dyslektyków 135 minut).

 

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w kwietniu, będzie go pisać w drugim terminie w czerwcu. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane będą pod uwagę także oceny na świadectwie szkolnym.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie