8. rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Uroczystości na Wawelu z udziałem polityków PiS

Polska

W uroczystości na Wawelu uczestniczyli m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Beata Szydło. Mszy św. w katedrze odprawionej w intencji tragicznie zmarłej pary prezydenckiej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Uczestnicy mszy modlili się także za wszystkich, którzy "zostali dotknięci tragedią smoleńską", "wszystkich, którzy o niej pamiętają" i "na tej pamięci chcą budować dobrą przyszłość naszej Ojczyzny".

 

- Byli i są Polacy, którzy rozumieli i rozumieją, co to jest liturgia dziejów - powiedział w homilii abp Marek Jędraszewski. Jak mówił w tę liturgię dziejów włączyli się ci, którzy pamiętali o ofiarach Katynia i 10 kwietnia 2010 r. w 70. rocznicę sowieckiej zbrodni rządowym samolotem wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką udali się do Smoleńska.

 

- Byli i są tacy Polacy, dla których podstawowe zasady moralne wynikające z chrześcijaństwa są sprawą oczywistą, a równocześnie świętą; którzy nie chcą swoim moralnie nagannym postępowaniem rozszerzać wymiarów cienia; którzy są gotowi na wewnętrzne, niekiedy niełatwe zmagania, aby strumień mocy mógł zwycięsko przeniknąć ich osobiste słabości; którzy wiedzą, że nie mogą - że nie wolno im - godzić się na słabość - powiedział metropolita krakowski.

 

Złożyli kwiaty przy sarkofagu

 

"To, że są tacy Polacy, daje nam nadzieję w naszym dzisiejszym patrzeniu na Polskę i na jej przyszłość" - dodał.

 

Po mszy św. politycy PiS zeszli do krypty, w której spoczywają Lech i Maria Kaczyńscy. Przy sarkofagu pary prezydenckiej odmówili modlitwę i złożyli wieńce. Jarosław Kaczyński w towarzystwie m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremier Beaty Szydło, złożył też kwiaty pod pomnikiem papieża Jana Pawła II na wzgórzu wawelskim i pod Krzyżem Katyńskim.

 

W środowej uroczystości uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, ministrowie m.in. obrony narodowej Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Wizycie polityków towarzyszyły dwie pikiety kilkudziesięciu zwolenników i kilku przeciwników PiS, którzy zebrali się u stóp Wawelu i przekrzykiwali się wzajemnie.

 

Odbył się koncert wspomnieniowy

 

Wieczorem w kościele oo. Bernardynów zorganizowano koncert wspomnieniowy, podczas którego Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej i Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z solistami wykonają "Symfonię światła" Stanisława Fiałkowskiego - utwór skomponowany w hołdzie parze prezydenckiej i ofiarom katastrofy. Składa się on z pięciu części. W koncercie uczestniczył kompozytor.

 

Osiem lat temu w pogrzebie tragicznie zmarłej pary prezydenckiej w Krakowie uczestniczyły delegacje kilkunastu państw, w tym m.in. prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, prezydent Niemiec Horst Koehler, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, prezydent Czech Vaclav Klaus, prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Na krakowskim Rynku, okolicznych ulicach i na Błoniach zgromadziło się wtedy ok. 150 tys. osób.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie