Marek Zagórski nowym ministrem cyfryzacji

Polska

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał Marka Zagórskiego na stanowisko ministra cyfryzacji. Dotychczas Zagórski był wiceszefem tego resortu.

Od 9 stycznia br., gdy odwołana została dotychczasowa szefowa ministerstwa Anna Streżyńska, nie było kierującego resortem ministra. Konstytucyjny nadzór nad resortem sprawował premier Mateusz Morawiecki, a bieżącymi pracami kierował sekretarz stanu Marek Zagórski.

Dwa tygodnie temu Zagórski, dotychczasowy wiceszef Porozumienia, został przyjęty do Prawa i Sprawiedliwości.

 

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że resort obejmie Zagórski, który "bardzo ładnie sprawdził się w kilku ostatnich miesiącach, jako osoba kierująca, pełniąca obowiązki de facto, kierująca pracami tego resortu".

 

- Jesteśmy w epoce czwartej rewolucji przemysłowej, rewolucji cyfrowej, więc my ministerstwo cyfryzacji traktujemy, jako bardzo ważne ministerstwo - powiedział premier w programie "Wydarzenia i Opinie".

 

Wcześniej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Od grudnia 2015 r. Zagórski był sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Odpowiadał tam m.in. za prowadzone procesy prywatyzacji, współpracę z firmami doradczymi i inwestorami. Nadzorował także postępowania likwidacyjne i upadłościowe wobec spółek z udziałem Skarbu Państwa i przedsiębiorstw państwowych.

 

W latach 2006-2007 w rządzie Jarosława Kaczyńskiego był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie odpowiadał m.in. za nadzorowanie zadań wykonywanych przez podsekretarzy stanu. Sprawował nadzór nad departamentami finansów oraz płatności bezpośrednich. Był odpowiedzialny za kontrolowanie działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

W latach 1999-2001 pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Praca w mediach

 

Do kwietnia br. Zagórski należał do ugrupowania Jarosława Gowina Porozumienie (dawniej Polska Razem), wchodzącej wraz z PiS i Solidarną Polską w skład Zjednoczonej Prawicy. W Porozumieniu pełnił funkcję wiceszefa partii. W kwietniu br. został przyjęty do Prawa i Sprawiedliwości.

 

Był posłem na Sejm IV kadencji (2001-2005), zasiadał wówczas m.in. w Komisji Finansów Publicznych. W 2015 roku został wybrany ponownie na posła.

 

Zagórski pracował także w mediach oraz zarządach i radach nadzorczych spółek prawa handlowego był m.in. redaktorem naczelnym Wydawnictwa Punkt Widzenia (1992-1993), redaktorem naczelnym TV GryfNet (1993-1994), był prezesem zarządu Pomorskiej Stacji Radiowej (1995-1998), od 2005 r. pracował jako prezes zarządu spółki prawa handlowego "Poręczenia Kredytowe", a następnie w latach 2009-2015 był prezesem zarządu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Urodził się 6 sierpnia 1967 r. w Kamieniu Pomorskim.

 

Jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie studiował na wydziale humanistyki i uzyskał tytuł magistra pedagogiki. Ukończył Uniwersytet Szczeciński, Wydział Humanistyczny, kierunek Pedagogika oraz podyplomowe studia w zakresie finansów i bankowości w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Posługuje się angielskim. 

 

Żonaty, ma dwoje dzieci.

 

polsatnews.pl, PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie