Chrzcielnica marszałka Piłsudskiego powróciła do kościoła. Pomogła interwencja biskupa

Świat
Chrzcielnica marszałka Piłsudskiego powróciła do kościoła. Pomogła interwencja biskupa
Dolnośląski Urząd Wojewódzki

Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

- To jest ważne miejsce dla Polaków. Rozumiemy to - powiedział we wtorek biskup Trijonis po spotkaniu z parafianami w Powiewiórce.

 

Biskup przyjechał do Powiewiórki w reakcji na poniedziałkowe doniesienia mediów, że ksiądz proboszcz Deimantas Braziulis bez zgody wiernych przeniósł w sobotę do kościelnego przedsionka pamiątkową chrzcielnicę i tablicę; z głównego ołtarza usunął figury Matki Boskiej i Jezusa, obrazy stojące na bocznych ołtarzach, dywany, a także stare ornaty, które były prezentowane w kościele.

 

Ksiądz tłumaczył w obecności biskupa, że chciał jedynie posprzątać. - Chciałem jak najlepiej - zapewniał.

 

"Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni biskupowi"

 

Jak poinformowała Apolonia Pietuchowa, która opiekuje się kościołem, kilka godzin po wyjeździe biskupa wszystkie usunięte z kościoła rzeczy powróciły na dawne miejsce.

 

- Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni biskupowi - powiedziała pani Apolonia.

 

Powiewiórka jest miejscowością położoną osiem kilometrów od rodzinnego majątku Piłsudskich - Zułowa. Drewniany kościół pw. św. Kazimierza został zbudowany w połowie XVIII w., a następnie gruntownie przebudowany w połowie XIX w.

 

Kościół w Powiewiórce, który znajduje się na szlaku z Wilna do Zułowa, jest często odwiedzany przez turystów, głównie z Polski.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie