Resort Ziobry przyznał dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Na liście nie ma wielu znanych fundacji

Polska
Resort Ziobry przyznał dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Na liście nie ma wielu znanych fundacji
PAP/Grzegorz Momot

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło wyniki konkursu dla organizacji pozarządowych na pomoc ofiarom przestępstw i świadkom. Po raz kolejny nie dofinansowało m.in. Centrum Praw Kobiet, przeciwdziałającego przemocy wobec kobiet. - Niespodzianką byłoby, gdybyśmy dostały pieniądze - mówi szefowa Centrum Urszula Nowakowska. Zapowiada, że odwoła się od decyzji resortu i poprosi o ocenę oferty fundacji.

Resort Zbigniewa Ziobry zarządza Funduszem Sprawiedliwości, z którego część pieniędzy - w ramach konkursu - trafia do organizacji pozarządowych. W ramach dwóch programów (Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej) dla fundacji i stowarzyszeń przeznaczono  35 mln zł z 385 mln kasy funduszu

 

Do najnowszej edycji konkursu (na 2018 rok) zgłosiło się 65 podmiotów; dotację otrzymało 35. Listę organizacji, którym je przyznano, ministerstwo opublikowało na swojej stronie.

  

Nie ma tam jednak informacji, ile otrzymały poszczególne podmioty i czy całą kwotę resort rozdysponował.

 

"Głównie organizacje związane z Kościołem"

 

Centrum Praw Kobiet od 23 lat wspiera kobiety doświadczające przemocy. Organizuje pomoc psychologiczną, prawną, socjalną, a także asystę w sądach. Jak podaje organizacja, centrum pomogło już ponad 100 tys. pokrzywdzonych. 

 

- Nie było to dla nas wielkie zaskoczenie - mówi oko.press Urszula Nowakowska, szefowa Centrum. - Niespodzianką byłoby, gdybyśmy dostały pieniądze - dodaje.

 

Według niej, "lista dosyć konkretnie wskazuje, jakie organizacje mogą liczyć na pieniądze. Są to głównie organizacje związane z Kościołem albo te, które w nazwie mają «rodzinę» i «dzieci»". - Część z nich - choć w cele statutowe ma wpisaną pomoc pokrzywdzonym - w bieżącej działalności zajmuje się innymi sprawami. No bo czym zajmuje się dofinansowana Fundacja Ochrony Życia? - pyta dyrektor Centrum Praw Kobiet.

 

- Oczywiście poprosimy o kartę oceny naszej oferty i zobaczymy, co dalej - poinformowała Nowakowska.

 

"Bez wyspecjalizowanych organizacji"

 

Na liście podmiotów, które ubiegały się o dotację, a jej nie otrzymały, jest m.in. Hejtstop.

 

"Od lat wspieramy ofiary i świadków przestępstw z nienawiści oraz przestępstw w Internecie. Dysponujemy unikalną wiedzą i kompetencjami. Jeszcze kilka dni temu w Sejmie deklarowano, że w Polsce nie ma miejsca na nazizm i przestępstwa z nienawiści. A dziś Ministerstwo Sprawiedliwości publikuje listę przyznanych dotacji na pomoc ofiarom przestępstw i świadkom. Na liście nie ma nas oraz innych wyspecjalizowanych organizacji jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę czy Centrum Praw Kobiet" - napisała inicjatywa na Facebooku.

 

 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (wcześniej pod nazwą "Dzieci Niczyje"), to jedna z najprężniejszych organizacji, która od 1991 roku pomaga dzieciom doświadczającym przemocy.

 

"Wyrównuje poziom życia mieszkańców"

 

Zgodnie z ogłoszeniem, "dotacja będzie przyznana podmiotom, które będą świadczyły obligatoryjnie pomoc (...) zarówno osobom pokrzywdzonym jak i świadkom oraz osobom im najbliższym".

 

Mowa o m.in. organizowaniu i finansowaniu pomocy prawnej, w tym alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów; pokrywaniu kosztów związanych z psychoterapią, pomocą psychiatryczną lub psychologiczną.

 

11 z 35 organizacji, którym przyznano dofinansowanie, to organizacje związane z Kościołem. Na liście aż czterokrotnie pojawia się Caritas (ośrodek diecezji kieleckiej, siedleckiej w woj. mazowieckim, siedleckiej w woj. lubelskim, koszalińsko-kołobrzeskiej).

 

Jest też Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, które - według statutu - działa "na rzecz wyrównywania poziomu życia mieszkańców Gorzowa i północnej części województwa lubuskiego".

 

Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE, które również otrzyma pomoc ministerstwa, angażuje się w "prowadzenie działalności w zakresie pomocy społecznej oraz przeciwdziałaniu wykluczeniom społecznym", m.in. poprzez "wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego" oraz "prowadzenie działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych".

 

Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia w swoim statucie informuje, że działa na rzecz "świadczenia kompleksowej pomocy samotnym matkom w okresie przed porodem i po urodzeniu dziecka".

 

Wymienione organizacje informują o działalności na rzecz "przeciwdziałania patologiom społecznym" (Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia), "prowadzenia ośrodka dla osób pokrzywdzonych przestępstwem" (AGAPE), "walki z przemocą" (Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna) dopiero w ostatnich punktach swoich statutów.

  

Fundusz Sprawiedliwości

 

Państwowy Fundusz Sprawiedliwości, który tworzą Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej, jest ukierunkowany na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną.

 

Pieniądze z programu "Udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym" można przeznaczyć na: zorganizowanie i finansowanie pomocy prawnej; pomoc psychologów i psychoterapeutów; mediację i alternatywne metody rozwiązywania konfliktów; koszty lekarstw i opatrunków powstałych np. w wyniku pobicia; tymczasowe zakwaterowanie ofiar przemocy; doradztwo zawodowe i aktywizację ofiar przemocy; dyżury telefoniczne".

 

Z kolei w ramach programu "Udzielanie pomocy świadkom i osobom im najbliższym" pieniądze można wydać na "organizowanie i finansowanie pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika w celu udzielenia pomocy psychologicznej" i "pokrywanie kosztów związanych z pomocą psychologiczną, w tym organizowanie i finansowanie pomocy udzielanej przez osobę pierwszego kontaktu".

  

polsatnews.pl, oko.press

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie