Prezydent: Polska potrzebuje "dobrej konstytucji". Wierzę, że referendum odbędzie się w tym roku

Polska
Prezydent: Polska potrzebuje "dobrej konstytucji". Wierzę, że referendum odbędzie się w tym roku
PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Wierzę, że jeszcze w tym roku odbędzie się referendum w sprawie zmian w konstytucji - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Szamotuł (woj. wielkopolskie). Opowiedział się jednocześnie za przygotowaniem nowej ustawy zasadniczej.

Prezydent podkreślił, że Polska potrzebuje "dobrej konstytucji". - Wierzę w to, że taka konstytucja powstanie i mam nadzieję, że będzie to konstytucja taka, jakiej państwo będziecie chcieli i że odpowiecie państwo na to, jakiej konstytucji chcecie, jeszcze w tym roku - w roku 2018 w referendum, które będzie wskazywało kierunki w jakim powinna iść polska konstytucja, czy to zmiany do polskiej konstytucji, czy to nowa konstytucja - mówił Andrzej Duda, zwracając się do uczestników spotkania.

 

Zdaniem prezydenta powstać powinna nowa konstytucja.

 

Andrzej Duda przekonywał, że ustawa zasadnicza powinna zostać w wielu elementach uzupełniona, wzmocniona i zmieniona. - Trzeba odpowiedzieć na co najmniej kilka pytań dotyczących polskiej przyszłości ustrojowej - wskazywał prezydent.

 

"Wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za Polskę"

 

Zaapelował do mieszkańców Szamotuł, by wzięli udział w referendum konstytucyjnym oraz by namawiali do tego swoje rodziny, znajomych i przyjaciół. - To jest ważne, żeby wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za Polskę i wskazać te kierunki, żeby potem twórców konstytucji móc z tego rozliczyć - czy ona idzie w takich kierunkach, jakich oczekiwali obywatele - zaznaczył Andrzej Duda.

 

3 maja ub.r. Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

 

W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że w konstytucji konieczne są zmiany. W poniedziałek zaprezentowane zostały w Warszawie wyniki Ankiety Konstytucyjnej 2017. To dokument, w którym na kilkanaście szczegółowych pytań dotyczących zmian w konstytucji, odpowiadali - zaproszeni przez PiS - eksperci. Ankieta dotyczyła czterech głównych zagadnień: zasad konstytucji, statusu jednostki, systemu rządów oraz sądów.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie