Jedziesz przez las na quadzie? Zapłacisz mandat

Polska
Jedziesz przez las na quadzie? Zapłacisz mandat
jastrzebie.slaska.policja.gov.pl

Policja ostrzega, że jazda m.in. na motocyklach crossowych, quadami i samochodami terenowymi jest w lasach zabroniona. Jazda takimi pojazdami na terenach zalesionych jest dozwolona tylko wtedy, gdy drogi prowadzące przez taki teren są dopuszczone do ruchu. Powinny o tym informować znaki. W przeciwnym razie za wjazd grozi grzywna.

Policja zapowiada, że będzie nadzorować lasy, po których jeżdżą kierowcy motocykli, quadów i aut terenowych. Mają w tym pomóc informacje dostarczane przez mieszkańców za pośrednictwem tzw. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

 

Według policjantów, las i podobne tereny rekreacyjne nie są miejscem dla osób, które niszczą środowisko naturalne, płoszą dzikie zwierzęta i lekceważą obowiązujące przepisy. Jazda po lesie jest zabroniona: "Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach" - mówi artykuł 29. ustawy o lasach.

 

Nielegalna jazda lasem jest naruszeniem artykułu 161. kodeksu wykroczeń. Za taki czyn należy się grzywna.

 

Kontrole policyjne w lasach odwiedzanych przez kierowców będą cyklicznie powtarzane. Takie obławy zapowiedziała m.in. Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie).

 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest tutaj.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie