"Pogonimy PiS". PO i Nowoczesna ogłosiły wspólny start w wyborach samorządowych

Polska

- To już jest za późno panie Kaczyński, bo Polacy już was poznali, zobaczyli, jacy jesteście naprawdę i naprawdę musicie to wiedzieć: przegracie kolejne wybory - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna podczas mazowieckiej konwencji. Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska - pod taką nazwą PO i Nowoczesna wystartują wspólnie w wyborach samorządowych do sejmików województw.

- Dziś możemy powiedzieć: jesteśmy zjednoczeni, tworzymy tutaj wspólnotę. To nie jest formalne zjednoczenie, to jest zjednoczenie programowe, to jest pomysł na wspólnotę naszych działań, aktywności, na to, byśmy mogli dać Polakom nadzieję. Wydaje mi się, że to nas połączyło; dziesiątki spotkań i rozmów znalazły dziś tu, na Mazowszu, dobry finał - powiedział Schetyna.

 

"Wyzwanie będzie dużo poważniejsze"

 

Schetyna podkreślił, że PO i Nowoczesna ma szanse wygrać wybory samorządowe w roku odzyskania przez Polskę niepodległości. - I to zrobimy, dzisiaj to obiecujemy - zaznaczył.

 

W ocenie lidera Platformy nadchodzące wybory samorządowe będą symbolem tak jak te z 1990 roku. - Dzisiaj wyzwanie dla nas będzie dużo poważniejsze, jeszcze bardziej poważne, my musimy Polsce przywrócić wolność i suwerenność. Dzisiaj musimy powiedzieć: pokonamy PiS, pogonimy PiS i dzisiaj to mówimy - podkreślił Schetyna.

 

"Prezes PiS nie lubi niezależność i samorządu"

 

Według niego prezes PiS Jarosław Kaczyński nie lubi niezależności i samorządu. - Samorządy są wrogiem właśnie przez swoją niezależność. Więc dzisiaj mówimy: Prezesie Kaczyński samorządy to nie CBOS im nic nie można kazać, je trzeba po prostu szanować - podkreślił szef PO.

 

- I chcę, by to bardzo wyraźnie wybrzmiało tutaj na naszym spotkaniu nie popełnimy błędów węgierskiej opozycji, będziemy szukać wspólnoty, będziemy rozmawiać, będziemy tworzyć relacje z innymi środowiskami i też innymi wolnościowymi prodemokratycznymi partiami politycznymi. Zrobimy wszystko, żeby dać Polakom wybór, żeby dać Polakom alternatywę dla złych rządów PiS, bo tylko wtedy te wybory wygramy - mówił Schetyna.

 

"Nie pozwolimy na łamanie demokracji"

 

Zaznaczył jednocześnie, że bardzo ważne jest, by do tego czasu Platforma i Nowoczesna "współpracując ze sobą, nie pozwoliły na łamanie demokracji". - Nasze plany, efekt naszej pracy, wywołał wielką frustrację u (Jarosława) Kaczyńskiego i PiS, bo nieprzypadkowo w ubiegłym tygodniu rozpoczął się sezon polowania na polityków opozycji- podkreślił lider PO.

 

Mówił, że obecnie zatrzymano posła PO Stanisława Gawłowskiego i uchylono immunitet posłance Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz, a senatorowi PiS Stanisławowi Kogutowi - nie. - To hańba i wstyd - ocenił. Dodał, że jego zdaniem "ta reakcja PiS" jest spóźniona.

 

PAP

nro/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie