Platforma i Nowoczesna nie wskazały kandydatów do KRS. Zrobiły to PiS i Kukiz'15

Polska
Platforma i Nowoczesna nie wskazały kandydatów do KRS. Zrobiły to PiS i Kukiz'15
Polsat News

- Kluby: PiS i Kukiz’15 wskazały swoich kandydatów do KRS, pozostałe kluby nie skorzystały z tego prawa. Teraz kandydaturami zajmie się sejmowa komisja sprawiedliwości.

Kandydaci wskazani przez PiS to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Leszek Mazur, Maciej Nawacki, Dagmara Pawelczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł K. Styrna.

 

Z kolei kandydaci wskazani przez Kukiz’15 to: Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Zbigniew Łupina, Jędrzej Kondek i Maciej A. Mitera.

 

dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka powiedział, że teraz ws. kandydatur - zgodnie z procedurą - będzie obradowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Poinformował, że komplet dokumentów w tej sprawie zostanie przekazany do komisji jeszcze w piątek.

 

18 kandydatów wskazanych przez PiS i Kukiz'15

 

W zeszłym tygodniu CIS podało pełną listę 18 kandydatów do KRS. Są to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew Stanisław Łupina, Leszek Mazur, Maciej Andrzej Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Robert Pelewicz, Rafał Puchalski, Paweł Kazimierz Styrna, Mariusz Witkowski oraz Mariusz Lewiński.

 

Po upublicznieniu wszystkich nazwisk kandydatów, marszałek Sejmu zwrócił się do klubów parlamentarnych o wskazanie wybranych kandydatów. Termin na wskazanie upłynął w czwartek o północy. Wcześniej PiS próbowało go przyspieszyć, co umożliwiłoby rządzącym szybsze przegłosowanie nowego składu Rady. Kancelaria Sejmu poinformowała nawet posłów, że na zgłoszenia mają czas do czwartku do godz. 9.

 

Po stanowczej reakcji opozycji, która wskazywała, że jest to sprzeczne z ustawą, wycofano się z tego pomysłu.  

  

 

Listy osób popierających kandydata nie upubliczniono

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Kandydaci są wskazywani spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych. Opozycja chciała poznać nazwiska osób, które zgłaszały kandydatów. 

 

Jak poinformował Grzegrzółka, lista osób popierających kandydata (sędziów, obywateli) to "załączniki do zgłoszenia, które zgodnie z art. 11c ustawy o KRS nie są podawane do publicznej wiadomości".

 

Wspomnianego wyłączenia nie było w prezydenckim projekcie ustawy o KRS. Dopisek "z wyłączeniem załączników" pojawił się podczas prac sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. 

 

Sejm ma wybierać członków KRS co do zasady większością trzech piątych głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tą samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

 

W styczniu Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do sędziów, by nie zgadzali się kandydować w wyborach nowych członków KRS. Według Rady, żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, aby "dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu.

 

PAP

mr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie