Saharyjski piasek nad Polską. Na ziemię spadnie z deszczem

Polska
Saharyjski piasek nad Polską. Na ziemię spadnie z deszczem
pixabay.com/dimitrisvetsikas1969/zdj.ilustracyjne

Silne wiatry wiejące nad północną Afryką unoszą piasek i pył znad obszarów pustynnych Algierii, Tunezji i Libii, a następnie przenoszą nad wodami Morza Śródziemnego w kierunku Włoch i dalej ku Polsce. Ponieważ prognozowane są opady deszczu pył prawdopodobnie opadnie, brudząc wszystko dokoła. Nie warto więc zakładać jasnych ubrań i zostawiać prania na zewnątrz.

W piątek wieczorem opady z południa kraju przemieszczą się nad wschodnią i północną Polskę. Miejscami mogą im towarzyszyć burze połączone z drobnym gradem i porywistym wiatrem.

 

IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia dla województw: lubelskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i mazowieckiego. 

 

Najwięcej saharyjskiego pyłu na początku przyszłego tygodnia

 

W kulminacyjnym momencie strefa saharyjskiego piasku rozciągać się będzie od Morza Śródziemnego przez Bałkany, Polskę i północne Niemcy, po Danię, Islandię, a nawet Grenlandię. 

 

Jeśli prognozy się sprawdzą, to krajobrazy w Polsce mogą przypominać te sprzed kilku tygodni w Grecji czy Turcji, gdzie niebo przybrało pomarańczowo-czerwoną barwę.

 

Takich ilości saharyjskiego piasku, jakie są przewidywane na pierwszą połowę przyszłego tygodnia w środkowej Europie nie widziano od bardzo dawna. Jednocześnie będzie wyjątkowo ciepło, bo nawet powyżej 25 stopni.

 

twojapogoda.pl

nro/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie