"Obrady prowadzone zgodnie z prawem". Odpowiedź na wniosek opozycji o odwołanie Kuchcińskiego

Polska

Czwartkowe obrady Sejmu były prowadzone w sposób zgodny z Regulaminem Izby; postępowanie części posłów prowadziło do poważnych utrudnień w pracach - podejmowane przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego decyzje były zgodne z prawem - napisało Centrum Informacyjne Sejmu w piątkowym oświadczeniu.

Szefowie klubów: PO, Nowoczesnej i PSL-UED zapowiedzieli w czwartek wieczorem, że złożą wspólny wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu w związku ze skandalicznym - ich zdaniem - sposobem prowadzenia przez niego obrad Izby w czasie głosowań nad zmianami w ustawach sądowych. Jak uzasadniali, w czasie tych głosowań marszałek Sejmu uniemożliwił posłom zadawanie pytań i zgłaszanie wniosków formalnych.

 

Szef PO Grzegorz Schetyna poinformował na piątkowym briefingu prasowym w Warszawie, że wniosek o odwołanie Kuchcińskiego zostanie złożony w Sejmie jeszcze w piątek.

 

CIS podkreślił w oświadczeniu opublikowanym na stronie sejmowej, że czwartkowe obrady Izby były prowadzone w sposób zgodny z Regulaminem Sejmu.

 

"Postępowanie części posłów prowadziło do utrudnień"


"Proces legislacyjny nowelizacji ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości był na etapie III czytania - ostatnim przed skierowaniem dokumentu do Senatu. W tym momencie prac nad ustawą zgodnie z Regulaminem, dopuszczalne jest zadawanie pytań. Tymczasem większość wniosków formalnych dotyczyła przede wszystkim dyskusji, uwzględnionej na etapie I i II czytania. Dodatkowo, pytania miały charakter oświadczeń, a nie dotyczyły konkretnych kwestii związanych z procedowanym prawem" - napisano w oświadczeniu.

 

Zaznaczono, że "tego typu postępowanie części posłów prowadziło do poważnych utrudnień w prowadzeniu prac Izby". "Marszałek Sejmu podejmował decyzje w oparciu o obowiązujące rozwiązania regulaminowe, a więc zgodnie z prawem" - dodano.

 

Mniej niż połowa wniosków zgłoszona zgodnie z regulaminem


Przywołano również statystyki, z których wynika, że w 2017 r. na 290 wniosków formalnych, tylko nieco ponad sto było zgłoszonych zgodnie z Regulaminem Sejmu.

 

Według regulaminu, Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na marszałka. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

 

Rozpatrzenie wniosku i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego złożenia, nie później jednak niż w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie