Prezydium Sejmu ukarało Kamilę Gasiuk-Pihowicz za naruszenie powagi Sejmu

Polska

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) została w piątek ukarana przez Prezydium Sejmu - poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Kara polega na jednorazowym obcięciu jej uposażenia o 25 proc., a dotyczy naruszenia przez nią powagi Sejmu podczas czwartkowych głosowań.

- Dziś przez Prezydium została ukarana jedna posłanka - powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) przed rozpoczęciem piątkowego posiedzenia Sejmu. Dopytywany, o którą posłankę chodzi wskazał na szefową klubu Nowoczesna Kamilę Gasiuk-Pihowicz.

 

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka wyjaśnił, że decyzja Prezydium Sejmu była związana z przebiegiem głosowań w czasie 61. posiedzenia Sejmu. - W ocenie Prezydium, posłanka swoim zachowaniem naruszyła powagę Izby. Marszałek Sejmu upominał posłankę w trakcie czwartkowych prac w Sali Posiedzeń - dodał.

 

Kara polega na jednorazowym obcięciu jej uposażenia poselskiego o 25 proc.

 

"To kara za mówienie o łamaniu konstytucji przez PiS"

 

Za nałożeniem kary na posłankę Nowoczesnej opowiedzieli się marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałkowie z PiS: Ryszard Terlecki i Beata Mazurek oraz wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Przeciwna była wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska z PO. W posiedzeniu Prezydium Sejmu nie uczestniczyła wicemarszałek Barbara Dolniak (Nowoczesna).

 

Gasiuk-Pihowicz zapowiedziała odwołanie się od decyzji o jej ukaraniu. Jej zdaniem, została ukarana za to, że w sposób "niezłomny mówi o łamaniu konstytucji przez PiS". Wskazywała też, że decyzja Prezydium Sejmu jest "przykładem łamania zasad parlamentaryzmu przez PiS".

 

- Wieloletnim zwyczajem funkcjonującym w Sejmie było to, że w sytuacji, w której dochodzi do łamania regulaminu Sejmu, podnoszą się emocje na sali plenarnej, szef klubu ma prawo wystąpić z wnioskiem o przerwę dla klubu, by uspokoić emocje na sali - mówiła.

 

- Ja wczoraj z takim wnioskiem - jako szefowa klubu poselskiego Nowoczesnej - wystąpiłam i zostałam dzisiaj za to ukarana - dodała Gasiuk-Pihowicz.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie