Ministerstwo chce szkolić z tworzenia "korytarzy życia". Pojęcie ma być prawnie uregulowane

Polska

- Korytarze życia, czyli drogi utworzone w zatorach komunikacyjnych, są sposobem na zmniejszenie skutków wypadków drogowych - powiedział w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Chcemy, aby temat "korytarzy życia" był przedmiotem szkoleń dla wszystkich tych, którzy przygotowują się do egzaminów na prawo jazdy - dodał.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował w piątek na konferencji prasowej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, że o ile w 2017 roku ogólna liczba wypadków drogowych się zmniejszyła, o tyle na drogach szybkiego ruchu wzrosła - na autostradach o 15 proc., zaś na drogach ekspresowych o 34 proc.

 

- Te zjawiska, ten trend zwyżkowy i skutki tych zdarzeń każą nam podjąć bardzo intensywne działania, które są i będą w stanie zabezpieczyć szybką pomoc ofiarom wypadków - podkreślił Adamczyk.

 

Dodał, że resort infrastruktury wspólnie z policją, strażą pożarną i organizacjami społecznymi oceniły, że jednym z głównym problemów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach jest brak możliwości dotarcia do miejsca wypadku, gdyż przejazd jest często blokowany przez samochody.

 

- Dlatego też postanowiliśmy zintensyfikować działania, mające na celu sformalizowanie, opisanie tzw. korytarzy życia, czyli tych dróg wytworzonych w zatorach komunikacyjnych, które pozwolą dotrzeć do miejsca wypadku - powiedział Adamczyk.

 

"Na egzaminie pojawią się pytania"

 

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w części krajów Unii Europejskiej pojazdy poruszające się po drogach szybkiego ruchu w chwili przejazdu służb ratunkowych muszą zjechać na skrajne pasy, tworząc pośrodku drogi "korytarz życia", który umożliwia przejazd samochodów uprzywilejowanych.

 

Jak podano na konferencji, "korytarze życia" mają formę prawną w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Węgrzech i Słowenii.

 

- Chcemy, aby temat "korytarzy życia" był przedmiotem szkoleń dla wszystkich tych, którzy przygotowują się do egzaminów na prawo jazdy. Spowodujemy, że temat "korytarzy życia" i te zagadnienia związane z formowaniem "korytarzy życia" będą częścią egzaminu na prawo jazdy. Pojawią się (na egzaminie - red.) po prostu pytania z tym związane - zapowiedział Adamczyk.

 

M.in przebudowa skrzyżowań, budowa rond i przejść dla pieszych

 

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz zaznaczył z kolei, że straty państwa z tytułu wypadków drogowych i kolizji wynoszą 48 mld zł. Przypomniał, że od listopada 2015 roku minister infrastruktury zatwierdził 700 programów inwestycji o wartości 8 mld zł, dotyczących nowych zadań związanych z bezpieczeństwem na sieci dróg.

 

- Dodatkowo w ciągu tych dwóch lat minister infrastruktury skorygował, zmienił zakres dodatkowo kolejnych 100 zadań dotyczących przebudowy dróg, związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, o wartości 3 mld zł. Tak więc na dzisiaj mamy 800 zadań o wartości 11 mld zł, dotyczących bezpieczeństwa, które są w realizacji - zaznaczył Chodkiewicz.

 

Zadania te dotyczą m.in przebudowy skrzyżowań, budowy rond, pasów do skrętu w lewo, przejść dla pieszych, nowej sygnalizacji świetlnej, oznakowania, budowy zatok autobusowych, a także chodników i ścieżek rowerowych.

 

Ministerstwo nie wyklucza przeprowadzenia akcji informacyjnej

 

Jak wyjaśnia ministerstwo infrastruktury, inicjatywa dotycząca "korytarzy życia" na drogach szybkiego ruchu jest związana z pojawiającymi się coraz częściej utrudnieniami w dotarciu służb ratowniczych do miejsca wypadku i jest odpowiedzią na apele m.in. organizacji społecznych.

 

Resort przewiduje opracowanie koncepcji wdrożenia pojęcia "korytarzy życia" do polskich przepisów i przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych, precyzujących zasady ich tworzenia. Ministerstwo nie wyklucza także przeprowadzenia akcji informacyjnej wśród kierowców, dotyczącej właściwego zachowania się na drogach szybkiego ruchu.

 

PAP, Wydarzenia

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie