Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zwołała posiedzenie KRS

Polska

I prezes SN Małgorzata Gersdorf poinformowała, że podjęła decyzję o zwołaniu posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. - Stanęłam przed ogromnym dylematem prawnym i moralnym. Zdaję sobie sprawę, że będę krytykowana, jednak według mnie pozycja pierwszego prezesa SN nie pozwala na gesty nieposłuszeństwa obywatelskiego - uzasadniła decyzję.

Małgorzata Gersdorf zwołała posiedzenie na 27 kwietnia. Powiedziała, że nie chce być posądzona o "złośliwe zwołanie posiedzenia na 2 maja, w środku długiego weekendu". 

 

- Obowiązkiem pierwszego prezesa SN jest zwołanie KRS-u, jest to obowiązek bezwarunkowy, nieuzależniony od ilości prawidłowo obsadzonych stanowisk - mówiła Gersdorf. 

 

"Apele sędziów o trwanie na stanowisku"

 

Dodała, że "dobrego rozwiązania nie było". - Miałam do wyboru dwa warianty: złożenie urzędu pierwszego prezesa SN (...) albo zwołanie KRS. (...) Długo ważyłam racje, a także apele sędziów i obywateli o trwanie na stanowisku. Galopujące zmiany legislacyjne, które to zmiany natychmiast po moim odejściu doprowadziłyby i tak do zwołania KRS i obsadzenie przez prezydenta stanowiska I prezesa SN, doprowadziły mnie właśnie tych decyzji o zwołaniu KRS - mówiła Gersdorf.

 

- Nie jest tak, że zwołując to, legitymizuję te zmiany - powiedziała pierwsza prezes SN. - Za moją decyzją stoją też racje społeczne i ludzkie sprawy, które czekają na rozstrzygnięcie przez tę radę - dodała. 

 

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustaw: o ustroju sądów powszechnych, Sadzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa PiS. Zmiany zakładają m.in., że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady może zwołać najstarszy wiekiem członek KRS będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku. Taka osobą jest sędzia Wiesław Johann - przedstawiciel prezydenta w KRS. 

 

Rezygnacja z funkcji przewodniczącej

 

Na początku marca - po wyborze przez Sejm 15 sędziów-członków Rady - Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS.

 

Prezes wyrażała wątpliwości dot. zgodności z konstytucją trybu wyboru członków Rady, jak i dochowania w Sejmie ustawowej procedury.

 

Zgodnie z obecnym przepisem ustawy o KRS, to do niej jako I prezes SN należy teraz zwołanie pierwszego posiedzenia Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego.

 

polsatnews.pl, PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze