Sędzia Wiesław Johann w Polsat News: kiedy ustawa wejdzie w życie, zwołam posiedzenie KRS

Polska

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustaw sądowych, która zakłada, że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa może zwołać najstarszy wiekiem członek Rady będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku. Taka osobą jest sędzia Wiesław Johann, przedstawiciel prezydenta w KRS, który tuż po decyzji Sejmu powiedział w Polsat News, że "oczywiście, jeżeli ustawa wejdzie w życie" zwoła posiedzenie.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustaw: o ustroju sądów powszechnych, Sadzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa PiS. Zmiany zakładają m.in., że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady może zwołać najstarszy wiekiem członek KRS będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku.

 

Za nowelizacją ustaw głosowało 236 posłów, 149 było przeciw, 26 wstrzymało się od głosu. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

 

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej powiedziała w czwartek w Sejmie, że nowelizacja w sprawie KRS była "szyta na miarę, pod przedstawiciela pana prezydenta pana Johanna".

 

"Chodziło o to, żeby stworzyć możliwość zwołania pierwszego posiedzenia"

 

- Czy to było pode mnie - przysięgam, że nie. Nie jestem tak wybitnym prawnikiem, żeby robić to pode mnie. Chodziło o to, żeby stworzyć możliwość zwołania tego pierwszego posiedzenia - odpowiedział w programie "Wydarzenia i opinie" sędzia Johann.

 

Pytany przez prowadzącą Dorotę Gawryluk, czy to on zwoła pierwsze posiedzenie KRS odpowiedział:

 

- Oczywiście, że tak, jeżeli ustawa wejdzie w życie. Zwołam to posiedzenie wtedy, kiedy będzie ku temu okazja. Czekamy nie tylko na podpis prezydenta, też na ogłoszenie - stwierdził sędzia.

 

Wiesław Johann zauważył jednocześnie, że dopóki ustawa nie pojawi się w porządku prawnym, to prof. Małgorzata Gersdorf pierwsza prezes Sadu Najwyższego i do 6 marca 2018 r. przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa może zwołać pierwsze posiedzenie KRS.

 

Polsat News, polsatnews.pl

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie