List członków KRS do prezes Sądu Najwyższego. Proszą o zwołanie pierwszego posiedzenia Rady

Polska

- List z prośbą o rozważenie jak najszybszego zwołania posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa wystosowało w środę do I Prezes SN Małgorzaty Gersdorf 15 członków Rady - poinformował członek KRS sędzia Maciej Mitera.

W siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa w środę odbyło się spotkanie członków Rady, w tym sędziów wybranych w skład tego organu na początku marca przez Sejm. Z inicjatywą spotkania wystąpił przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jak informował we wtorek PAP Johann, spotkanie ma mieć charakter "czysto techniczny" i nie będzie podczas niego "żadnych oficjalnych wyborów". - Będzie to spotkanie roboczo-organizacyjne, aby nowi członkowie KRS poznali, jak funkcjonuje Rada - mówił.

 

Po spotkaniu członków Rady z dziennikarzami rozmawiał członek KRS sędzia Maciej Mitera, który poinformował o wystosowaniu listu do I Prezes SN. - List sformułowali członkowie Krajowej Rady Sądownictwa do pani profesor Gersdorf z uprzejmą prośbą o rozważenie jak najszybszego zwołania posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował.

 

"Żadnych decyzji na razie nie ma"

 

Dodał, że autorzy listu mają na względzie "dobro sędziów, a także wymiaru sprawiedliwości, gdyż sędziowie, którzy są w dramatycznej sytuacji zdrowotnej, chcieliby przejść w stan spoczynku, a jest to uniemożliwiane". Dodał, że chodzi też o poruszenie tematów awansów czy powołań na stanowiska sędziowskie. Jak powiedział Mitera, pod listem podpisało się 15 osób.

 

Rzecznik SN Michał Laskowski powiedział, że prezes Gersdorf "zapoznała się z tym stanowiskiem, rozumie argumenty przedstawione przez autorów tego listu, ale to nie jest nic nowego". - Żadnych decyzji na razie nie ma - dodał rzecznik SN.

 

Odnosząc się do apelu grupy członków KRS, podkreślił, że "każdy może pisać listy i wyrażać w nich swoje opinie, a obecni akurat na tym spotkaniu napisali taki list". - Jednak nie jest to oczywiście stanowisko całej Krajowej Rady Sądownictwa - dodał.

 

"To nie jest coś co paraliżuje sądownictwo"

 

Laskowski przypomniał, że we wtorek odbyło się Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sadu Najwyższego, na którym sędziowie przyjęli uchwałę, z apelem do władzy wykonawczej i ustawodawczej o dokonanie ewentualnych korekt w ustawie o KRS. - Odroczyliśmy Zgromadzenie Ogólne do 13 kwietnia, czekając na reakcję na nasze apele, i być może pani prezes Gersdorf będzie czekać ze swoją decyzją do 13 kwietnia. Zobaczymy jaka będzie reakcja - zaznaczył.

 

Pytany, czy brak funkcjonowania KRS oznacza - na co wskazali w liście członkowie KRS - paraliż sądownictwa dyscyplinarnego, ocenił, że jest to przesada. - Nie można mówić o paraliżu w sytuacji, w której KRS nie jest zwoływana od ok. trzech tygodni. To nie jest coś co paraliżuje sądownictwo i uniemożliwia przejście sędziom w stan spoczynku - powiedział Laskowski.

 

Rzecznik SN dodał też, że jeśli posiedzenie KRS nie zostanie zwołane jeszcze przez tydzień lub dwa "to nic się zapewne nie stanie". - Mowa o paraliżu sądownictwa dyscyplinarnego jest lekko przesadzona. Chociaż w jakiś sposób to wpływa na te ciała i procedury - stwierdził Laskowski.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie