Niemiecki dom aukcyjny sprzedaje nieprawdziwy mundur gen. Hermaszewskiego. "Nieudolne fałszerstwo"

Polska
Niemiecki dom aukcyjny sprzedaje nieprawdziwy mundur gen. Hermaszewskiego. "Nieudolne fałszerstwo"
Polsat News

Portal wPolityce.pl dotarł do informacji, z których wynika, że dom aukcyjny z Monachium wystawił na aukcji mundur z odznaczeniami, który, jak twierdzi, należał do polskiego kosmonauty gen. Hermaszewskiego. Generał podkreślił, że to nieudolne fałszerstwo.

Herman Historica Muenchen - najpoważniejszy europejski dom aukcyjny zajmujący się militariami - zamieścił w katalogu mundur, który miał stanowić własność generała Mirosława Hermaszewskiego. Zgodnie z opisem, który znajduje się przy pozycji 4780, jest to mundur podpułkownika lotnictwa, na którego klapie znajduje się napis "Hermaszewski". Oprócz orderów do munduru przypięta jest też odznaka "Lotnik Kosmonauta PRL". Dom aukcyjny zamieścił nawet obszerny życiorys Mirosława Hermaszewskiego i kopię zdjęcia, na którym nosi on podobny mundur.

 

- Takich rzeczy się nie robi. Żadnego ze swoich mundurów nigdy bym nie sprzedał i żadnego z pewnością nie wyrzuciłem. Jeden z mundurów znajduje się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, pozostałe trzymam w domu - powiedział generał Hermaszewski, którego portal wPolityce.pl poprosił o komentarz w tej sprawie.

 

"Chciał odtworzyć ordery, nie zrobił tego dobrze"

 

- Ktoś próbował odtworzyć ordery, które dostałem. Oglądał zapewne moje zdjęcia. Nie zrobił jednak tego dobrze, zabrakło np. dość unikalnego orderu radzieckiego, który został zastąpiony jakimś orderem, którego nigdy nie miałem. Powiedziałbym nawet, że na wystawionym na aukcji mundurze ordery zostały dość niechlujnie przypięte, jakby to zrobił cywil. Ja miałem je zawsze porządnie przymocowane na listewce - podkreślił generał.

 

Aukcja domu aukcyjnego Herman Historica Muenchen ma odbyć się 8 maja. Tylko generał Hermaszewski mógłby zablokować sprzedaż munduru, oświadczając, że wbrew opisowi w katalogu nie należał do niego.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie