Nie żyje Tomasz Wojnar "Siwy". Wokalista grupy Defekt Muzgó zmarł w szpitalu

Polska
Nie żyje Tomasz Wojnar "Siwy". Wokalista grupy Defekt Muzgó zmarł w szpitalu
Facebook/Defekt Muzgó
Tomasz Wojnar "Siwy" podczas jednego z występów.

Tomasz Wojnar, ps. Siwy, wokalista i jeden ze współtwórców legendarnej, wałbrzyskiej grupy punkowej Defekt Muzgó, zmarł w czwartek w szpitalu. Artysta od jakiegoś czasu zmagał się z ciężką chorobą.

Tomasz Wojnar (pseud. Siwy, Sivy) urodził się 15 czerwca 1965 r. w Wałbrzychu. Był wokalistą i gitarzystą punkrockowym, autorem tekstów piosenek i liderem zespołu Defekt Muzgó. Z zespołem związany w latach 1982-2012.


Współpracował z Para Wino, z którym nagrał i wydał album Zjednoczona Europa oraz Pokolenie ’80. Ostatnio wystąpił gościnnie w projekcie Nullizmatyka.

 

Kapela początkowo nazywała się Bunt

 

Kapela została założona 1981 r. w Wałbrzychu pod nazwą Bunt. Obecną nazwę Defekt Muzgó otrzymała w 1982 r. po samobójczej śmierci jednego z założycieli, gitarzysty Fredka Wójcika.

 

Grupa grała w latach 1982-1988, m.in. kilka razy na festiwalu w Jarocinie (1983, 1987, 1988), ale nie wydała w tym okresie żadnej płyty. Potem zawiesiła swoją działalność.

 

Wspólny album - Sedes Muzgó

 

W 1990 roku pojawiła się po reaktywacji i wygrała nagrodę publiczności na "Małej scenie" festiwalu w Jarocinie, na który przyszło 20 tys. ludzi. Cały stadion skandował wówczas nazwę zespołu Defekt Muzgó, bo koniecznie na scenie chciał usłyszeć i zobaczyć zespół. Była to największa edycja pod względem uczestniczącej publiczności, w dodatku transmitowana na żywo przez telewizję.

 

W roku 1992 r. Defekt Muzgó współpracował z zespołem Sedes, kapele wydały wspólny album - Sedes Muzgó.
 

dziennik.walbrzych.pl, polsatnews.pl

grz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie