Nagana dla Piotra Szubarczyka z oddziału IPN w Gdańsku. "Broniłem wartości patriotycznych"

Polska
Nagana dla Piotra Szubarczyka z oddziału IPN w Gdańsku. "Broniłem wartości patriotycznych"
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych/Facebook.com

Karę nagany na piśmie ze wszystkimi następstwami, w tym finansowymi, wymierzyły władze gdańskiego oddziału IPN swojemu pracownikowi Piotrowi Szubarczykowi. Po publicznej dyskusji, która przerodziła się w kłótnię, Szubarczyk użył w internecie wobec adwersarzy m.in. słów "swołocz", "tchórzliwe kanalie" i cytatu "j*** was pies". W czwartek przeprosił za swoje wypowiedzi.

"Pracodawca decydując się na wymierzenie kary nagany, miał na względzie długoletnią pracę w Instytucie oraz fakt, że do osiągnięcia wieku emerytalnego został pracownikowi jedynie rok, a także wyrażenie żalu za zachowania niedopuszczalne dla urzędnika państwowego, których kategorycznie nie akceptujemy" - głosi komunikat umieszczony w czwartek na stronie internetowej gdańskiego IPN.

 

 

Szubarczyk do swojego zachowania odniósł się na jednym z portali społecznościowych. Tłumaczył, że bronił dobrej sławy Żołnierzy Wyklętych, ale zrobił to w niewłaściwy sposób. 

 

 

Incydent miał miejsce w ostatnią sobotę w miejscowości Czarne na Pomorzu, w czasie spotkania konsultacyjnego dotyczącego budowy na terenie tej gminy pomnika Żołnierzy Wyklętych.

 

Między Szubarczykiem, który pracuje w gdańskim Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, a uczestnikami spotkania wywiązała się kłótnia. Obecni na konsultacjach mieszkańcy gminy Czarne zwracali uwagę na to, że nie wszyscy Żołnierze Wyklęci zasługują na czczenie ich pamięci pomnikiem. Wyraźnie zdenerwowany Szubarczyk przerywał wypowiedzi adwersarzy krzycząc. Do jednego z nich zwrócił się m.in. słowami "Niech pan się przymknie w tej chwili" i "Pan łże jak pies".

 

Po zakończeniu spotkania pracownik IPN zamieścił na jednym z portali społecznościowych wpis, w którym nazwał swoim adwersarzy "wyjątkową swołoczą".

 

Napisał też m.in. "Te tchórzliwe kanalie ogłosiły w całej gminie, że Biroszowie (rodzina, która wyszła z inicjatywą budowy w Czarnem pomnika Żołnierzy Wyklętych - red.) chcą budować pomnik bandytów. Ja mogę to skomentować tylko cytatem z Marszałka (mamy rok 100-lecia Niepodległości), więc taki cytat ma uzasadnienie: »J***ł was pies!« I tak Polska wygra tę batalię. A na was naplują kiedyś wasze wnuki". We wtorek wpisu na portalu już nie było: jego brzmienie przytoczyły jednak liczne media.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze