Żubry wyjeżdżają z Bieszczad. W "paczkach" jadą na eksport do Bułgarii

Polska
Żubry wyjeżdżają z Bieszczad. W "paczkach" jadą na eksport do Bułgarii
Lasy Państwowe

Sześć żubrów odłowionych w Bieszczadach na terenie Nadleśnictwa Lutowiska zostało zapakowanych do drewnianych "pudeł". Zwierzęta trafią do Bułgarii, gdzie zasilą stado hodowlane w tzw. "półwolnej" zagrodzie niedaleko miejscowości Ostrovo. Cztery krowy i dwa byki w różnym wieku leśnicy złapali w leśnictwie Tworylczyk.

Żubry odłowione zostały w leśnictwie Tworylczyk w nocy z 21 na 22 marca i po przejściu badań weterynaryjnych zostały zakwalifikowane do transportu.

 

Dzikie osobniki spod Otrytu

 

- Bułgaria jako pierwsza zareagowała na propozycję przejęcia żubrów, aby wzbogacić pulę genetyczną w stadzie, które zostało utworzone w 1961 roku z czterech osobników przywiezionych z Polski - powiedziała Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

 

- Po takim czasie obserwowany jest tam efekt chowu wsobnego, bardzo niekorzystny dla zdrowia całej populacji, stąd pomysł na odświeżenie krwi w tej hodowli - dodała dyrektor Zagrobelna.

 

Odłowione osobniki pochodzą z dzikiego stada bytującego w dolinie Sanu w masywie Otrytu w Bieszczadach Zachodnich.

 

Zwierzęta te nie były wcześniej odławiane ani oznakowane, nie mają też numerów w książce rodowodowej ani nadanych imion.

 

"Polskie" stado w Bułgarii

 

Żubry pojawiły się w Bułgarii 13 stycznia 1961 r., kiedy to przewieziono z Polski dwie samice i dwa samce ze stada w podkrakowskich  Niepołomicach. Do 1974 r. prowadzono tam ewidencję urodzeń w Księdze Rodowodowej Żubrów (European Bison Pedigree Book).

 

Po tym czasie Bułgaria nie dostarczała już danych do spisu.

 

Jednak w 2012 roku przyrodnicy bułgarscy wciągnęli bułgarskie stado do ewidencji Księgi Rodowodowej Żubrów jako hodowlę półwolną. Obecnie żyją tam 32 żubry, do których dołączy teraz bieszczadzka szóstka.

 

Transport do Bułgarii jest zaplanowany na środę 11 kwietnia. Ciężarówka ma wyruszyć wieczorem.

 

Pół tysiąca bieszczadzkich żubrów

 

Populacja żubrów w Bieszczadach osiągnęła w tym roku nienotowany dotąd poziom prawie pół tysiąca osobników.

 

Rozbudowywanie polskiej i europejskiej populacji żubrów jest ważnym elementem realizowanego od początku 2017 r. projektu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe", realizowanego ze środków funduszu leśnego przy współpracy z naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów.

 

 

Bieszczadzkie stado żubrów liczy już 500 osobników.Lasy Państwowe
Bieszczadzkie stado żubrów liczy już 500 osobników.

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie