Schetyna: pl. Piłsudskiego to nie miejsce na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

Polska

Szef PO Grzegorz Schetyna powiedział w programie "Wydarzenia i opinie" w Polsat News, że nie może się zgodzić z umiejscowieniem Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. - To jest dla mnie święte miejsce, symbol walki o niepodległość wielu pokoleń Polaków, nie można tego zdemolować - dodał.

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. odsłonięto na stołecznym pl. Piłsudskiego we wtorek, w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W uroczystości nie wzięli udziału politycy PO. W lutym budowie monumentu sprzeciwiła się Rada Warszawy, w której większość mają radni Platformy.

 

Schetyna ocenił w rozmowie z Dorotą Gawryluk, że pomnik nie łączy, tylko "znów dzieli". Pytany, dlaczego PO nie zdecydowała się uczestniczyć w jego odsłonięciu, lider Platformy podkreślił że monument jest "symbolem państwa PiS, złamania woli samorządu, narzucenia własnego prawa, pokazania, że »my mamy większość parlamentarną i będziemy decydować o wszystkim«. - Tak się nie buduje zgody i porozumienia - dodał.

 

"Niszczenie pomników zawsze jest czymś złym"

 

Nie chciał przesądzać, co stanie się z pomnikiem, w sytuacji gdy PO dojdzie do władzy w kraju, czy np. zostanie rozebrany. - Nie chciałbym o tym mówić. Niszczenie pomników jest symbolem i ono zawsze jest czymś złym i jeszcze bardziej niszczy możliwość porozumienia - powiedział Schetyna. Podkreślił jednak, że instalacja na pl. Piłsudskiego nie może być "faktem, który przyjmujemy i akceptujemy".

 

- Nie można się zgodzić na dominację i łamanie prawa, chęć udowodnienia wszystkim, że "racja jest po mojej stronie" tak, jak robi to prezes Kaczyński - dodał. Przekonywał, że nie jest w stanie zaakceptować obecności pomnika na pl. Piłsudskiego. - Ono jest dla mnie świętym miejscem Grobu Nieznanego Żołnierza, to jest symbol walki o niepodległość pokoleń Polaków. Nie można tego złamać, zdemolować, a ta decyzja PiS-owskiego wojewody (chodzi o wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę - red.), PiS-owskiej polityki właśnie to pokazuje - uznał szef PO.

 

Przypomniał też, że w 2015 roku władze Warszawy zaproponowały inne miejsce dla pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej (w lutym 2015 roku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawiła lokalizację u zbiegu ulic Trębackiej i Focha, nieopodal Krakowskiego Przedmieścia). - Być może wtedy był ten czas, żeby powiedzieć: "tak, akceptujemy Krakowskie Przedmieście, rozmawiamy o projekcie, zróbmy to tam" - dodał Schetyna.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie