Wrak tupolewa niedostępny. Namiot, który go zasłaniał, zastąpiono blaszaną konstrukcją

Świat
Wrak tupolewa niedostępny. Namiot, który go zasłaniał, zastąpiono blaszaną konstrukcją
PAP/Wojciech Pacewicz

Do wraku Tu-154M w Smoleńsku w dalszym ciągu nie ma dostępu. Namiot z drewna i brezentu, w którym dotąd znajdowały się szczątki samolotu, zastąpiono szczelną blaszaną konstrukcją.

- Potrzebna zgoda ministra obrony, z Moskwy - poinformowali żołnierze dyżurujący przy wjeździe na teren lotniska wojskowego, pytani o możliwość dostępu do szczątków Tupolewa.

 

Wrak od 2010 r. znajduje się na płycie lotniska w Smoleńsku. Moskwa twierdzi, że nie może przekazać go Polsce, dopóki nie zakończy swojego śledztwa w sprawie katastrofy 10 kwietnia 2010 r.

 

Dostępu do wraku nie ma. Podobnie jak w poprzednich latach, jedynym sposobem na zobaczenie go, jest wejście na ostatnie piętro bloków sąsiadujących z lotniskiem.

 

Widać stamtąd, że na miejscu przykrywającego dotąd wrak samolotu prowizorycznego hangaru z drewna i brezentu stoi obecnie blaszana konstrukcja. Szczątki samolotu nie są widoczne.

 

"Przy każdej możliwości domagamy się zwrotu wraku"

 

Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie poruszali w rozmowach ze stroną rosyjską sprawę zwrotu Polsce wraku Tu-154M.

 

- Za każdym razem, przy każdej możliwości, domagamy się zwrotu wraku - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

 

- Wielokrotnie wskazywaliśmy na brak podstaw dla dalszego przetrzymywania wraku samolotu Tu-154 oraz czarnych skrzynek. Są one własnością polską, a ich zwrot jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także moralnym - mówił podczas marcowego expose w Sejmie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie