Pomnik smoleński podobny do okładki płyty niemieckiego zespołu. Jest oświadczenie muzyków

Polska
Pomnik smoleński podobny do okładki płyty niemieckiego zespołu. Jest oświadczenie muzyków
Facebook/@beyondthebridgeMusic

"Przesłanie naszego albumu, a także jego okładkę powinno odbierać się wyłącznie w kontekście muzycznym. Po prostu cieszcie się naszą muzyką i powstrzymajcie od oskarżeń o plagiat" - napisali na Facebooku muzycy zespołu Beyond the Bridge. Pomnik smoleński przypomina motyw z okładki ich albumu z 2012 roku. Zauważyli to internauci, a poseł PO Krzysztof Brejza napisał, że monument "to plagiat".

Brejza udostępnił na Twitterze zdjęcie pomnika zestawione z okładką albumu . "Pomnik smoleński, który jutro otwierać będą najważniejsze osoby w państwie to plagiat okładki hardrockowego zespołu. Wstyd i smutek" - napisał.

 

 

Z kolei mec. Roman Giertych, były lider Ligi Polskich Rodzin i były wicepremier oraz minister edukacji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława kaczyńskiego napisał, że "za taki plagiat można zapłacić właścicielowi praw autorskich ogromne odszkodowanie".

 

"Ten kto zaprojektował dzieło np. pomnik korzystając z cudzego dzieła dopuścił się przestępstwa z art.115 prawa autorskiego. Tej samej karze podlegają Ci, którzy taki pomnik, bez podania autora oryginalnego dzieła, odsłaniają" - dodał. 

 

 

 

Zespół progresywno-metalowy Beyond the Bridge pochodzi z Niemiec i znany jest przede wszystkim fanom tego gatunku muzycznego. Grupa umieściła charakterystyczne schody na okładce albumu "The Old Man and the Spirit". Płyta do sprzedaży trafiła w 2012 roku, ale w Polsce głośno zrobiło się o niej dopiero teraz. Właśnie z powodu okładki. 

 

W wydanym oświadczeniu zespół przypomniał, że 10 kwietnia to "rocznica strasznego wypadku lotniczego w Smoleńsku, w którym  zmarli wszyscy pasażerowie, w tym wielu polskich polityków."

 

"10 kwietnia 2018 roku w Warszawie zostanie odsłonięty kontrowersyjny pomnik. Mocno przypomina on projekt graficzny okładki naszego albumu "The Old Man and the Spirit" z 2012 roku. Beyond the Bridge wyjaśnia: nie reprezentujemy żadnych politycznych czy religijnych intencji. Przesłanie naszego albumu, a także jego okładkę powinno odbierać się wyłącznie w kontekście muzycznym. Po prostu cieszcie się naszą muzyką i powstrzymajcie od oskarżeń o plagiat." - podkreślili muzycy.

 

Oficjalne odsłonięcie pomnika na placu Piłsudskiego w Warszawie nastąpi 10 kwietnia o godz. 15:30.

 

polsatnews.pl

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie