Pomnik smoleński jak okładka płyty niemieckiego zespołu. "To plagiat" - twierdzi poseł Brejza

Polska
Pomnik smoleński jak okładka płyty niemieckiego zespołu. "To plagiat" - twierdzi poseł Brejza
Twitter/Krzysztof Brejza

To nie pierwszy raz, gdy internauci odkryli dzieło podobne do projektu Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Już wcześniej zauważyli, że monument artysty Jerzego Kaliny przypomina "Schody Do Nikąd" z komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek" z 1987 roku. - Schody funkcjonują w sztuce i architekturze w takiej ilości, że mogę odbierać codziennie pięćset telefonów - tłumaczył wówczas Kalina.

Zespół progresywno-metalowy Beyond the Bridge umieścił charakterystyczne schody na okładce albumu "The Old Man and the Spirit". Płyta do sprzedaży trafiła w 2012 roku. 

 

Zestawione obok siebie zdjęcie pomnika i okładkę albumu udostępnił na Twitterze poseł PO Krzysztof Brejza.  

 

"Pomnik smoleński, który jutro otwierać będą najważniejsze osoby w państwie to plagiat okładki hardrockowego zespołu. Wstyd i smutek" - napisał.

"Faktycznie, jest praktycznie identyczny. Tylko schodki nie są od samego dołu" - zauważyła jedna z internautek.

 

"Tej samej karze podlegają Ci, którzy taki pomnik odsłaniają"

 

Z kolei mec. Roman Giertych napisał, że "za taki plagiat można zapłacić właścicielowi praw autorskich ogromne odszkodowanie".

 

"Ten kto zaprojektował dzieło np. pomnik korzystając z cudzego dzieła dopuścił się przestępstwa z art.115 prawa autorskiego. Tej samej karze podlegają Ci, którzy taki pomnik, bez podania autora oryginalnego dzieła, odsłaniają" - dodał.

 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy autora zwycięskiej koncepcji monumentu upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej, Jerzego Kalinę. Czekamy na odpowiedź.

 

"Niech pan do kogoś innego strzela"

 

W lutym internauci odkryli podobieństwo projektu do satyrycznego rysunku Papcia Chmiela z 1987 roku.

 

Dziennikarzom "Faktu" udało się wówczas porozmawiać z Kaliną. 

 

- Schody funkcjonują w sztuce i architekturze w takiej ilości, że mogę odbierać codziennie pięćset telefonów. A jak jeszcze jest Tytus Romek i A'Tomek to pan strzela z takiej armaty... ale niech pan do kogoś innego strzela - powiedział dziennikarzowi.

 

 

Nazwiska ofiar katastrofy

 

Jerzy Kalina jest autorem m.in. pomnika ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, pomnika Katyńskiego w Podkowie Leśnej, czy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w warszawskiej AWF.

 

Pomnik smoleński autorstwa Kaliny ma kształt trójkąta, przypominającego statecznik samolotu, na którym znalazły się nazwiska ofiar katastrofy. Jego podstawa ma być podświetlona. Na monumencie jest napis: "Pamięci Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem 10.IV.2010".

 

Oficjalne odsłonięcie pomnika na placu Piłsudskiego w Warszawie nastąpi 10 kwietnia.

 

polsatnews.pl

zdr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie