Organizacja związania z partią Gowina zrezygnowała z dotacji resortu nauki

Polska
Organizacja związania z partią Gowina zrezygnowała z dotacji resortu nauki
PAP/Grzegorz Michałowski

Stowarzyszenie "SENS" zrezygnowało z dotacji resortu nauki uzyskanej w konkursie na wsparcie uniwersytetów trzeciego wieku. Jego władze chcą w ten sposób - jak napisano w oświadczeniu przesłanym do ministerstwa - "zapobiec wszystkim nieuzasadnionym spekulacjom".

W lutym br. resort nauki ogłosił wyniki konkursu na projekty dotyczące uniwersytetów trzeciego wieku. Spośród zgłoszonych 49 wniosków wybrano 20. Zostały one dofinansowane kwotą łączną ok. 6 milionów złotych. Wśród wybranych podmiotów znalazło się Stowarzyszenie - Ekonomia Nauka Społeczeństwo "SENS". Otrzymało ono grant w wysokości blisko 237 tys. zł.

 

Sprawę dotacji nagłośnił w poniedziałek tygodnik "Wprost", który ustalił, że we władzach Stowarzyszenia zasiadają osoby związane z partią Porozumienie, której prezesem jest wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Poza tym, według periodyku, stowarzyszenie nie spełniło jednego z wymogów formalnych konkursu.

 

"Projekt oceniony pozytywnie przez niezależnych ekspertów"


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), poproszone o komentarz ws. doniesień "Wprost", udostępniło oświadczenie stowarzyszenia "SENS" adresowane do ministerstwa. W piśmie, datowanym na poniedziałek 9 kwietnia, prezes stowarzyszenia Krzysztof Kupiec i wiceprezes Aneta Bobowiec-Stachowicz stwierdzili, że kierowana przez nich organizacja zrezygnowała z umowy na realizację projektu.

 

"Jednocześnie zapewniamy, że nigdy nie informowaliśmy Pana Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina o składanym przez nas wniosku. Projekt został oceniony pozytywnie przez niezależnych ekspertów, zgodnie z prawem i procedurami" - napisali.

 

"Biorąc pod uwagę panującą atmosferę, chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości oraz zapobiec wszystkim nieuzasadnionym spekulacjom. W związku z powyższym zdecydowaliśmy o rezygnacji z powyższego zadania" - napisali.

 

Stowarzyszenie powstało 18 dni przed rozpisaniem konkursu


Jak podał „Wprost”, Krzysztof Kupiec od 13 stycznia 2016 r. jest asystentem społecznym posła Porozumienia Michała Cieślaka. Z kolei Aneta Bobowiec-Stachowicz jest zatrudniona przez Cieślaka od 15 stycznia 2016 r. Natomiast drugi wiceprezes stowarzyszenia Hubert Przybyszewski był pełnomocnikiem Polski Razem (poprzedniej partii Gowina - przyp. red.) w powiecie kazimierskim, a później również delegatem podczas kongresu krajowego partii - ustalił tygodnik.

 

Według "Wprost" wymienione osoby wzięły udział w konwencji regionalnej partii Porozumienie, która odbyła się w Kielcach.

 

Poza tym tygodnik zauważył, że wśród wymogów formalnych ubiegania się o grant nie było doświadczenie pracy z seniorami. "Jednak starając się o pieniądze trzeba było przedstawić swoje działania w tym zakresie z ostatnich dwóch lat" - napisano w artykule. Tymczasem, jak ustalili dziennikarze tygodnika, stowarzyszenie powstało 18 dni przed rozpisaniem konkursu.

 

"Wniosek oceniono bardzo dobrze"


We wtorek rzeczniczka MNiSW Katarzyna Zawada zaznaczyła, że wnioski składane w konkursach ogłaszanych w ramach programów MNiSW są oceniane przez zespoły składające się z zewnętrznych ekspertów - wyłącznie pod względem formalnym i merytorycznym, a nie pod kątem przynależności członków zgłaszających się podmiotów do jakichkolwiek organizacji politycznych.

 

Dodała, że w przypadku programu o nazwie „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” wnioski oceniał zespół, w którego skład weszli wykładowcy akademiccy, prawnik współpracujący na co dzień z organizacjami pożytku publicznego, pracownik urzędu marszałkowskiego zajmujący się obsługą funduszy unijnych oraz wieloletnia członkini uniwersytetu trzeciego wieku.

 

"Żadna z tych osób nie jest związana ani z partią, której Prezesem jest Jarosław Gowin, ani z innym ugrupowaniem koalicji rządzącej" - pokreśliła Zawada.

 

"Wniosek złożony przez stowarzyszenie wspomniane w artykule oceniono bardzo dobrze, dlatego został umieszczony wraz z dziewiętnastoma innymi na liście aplikacji rekomendowanych do finansowania. Nie mając żadnych podstaw, by sądzić, jakoby powołani eksperci wykonali swoją pracę nierzetelnie, Premier Jarosław Gowin zatwierdził przedstawioną listę" - wyjaśniła rzecznika.

 

We wtorek apel o zwrot dofinansowania otrzymanego przez stowarzyszenie "SENS" przesłali do partii Porozumienie przedstawiciele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej - Aleksander Temkin i Piotr Drygas. W piśmie czytamy, że przyznaniu środków "towarzyszyło złamanie reguł konkursu".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie