Gowin: pojawiła się w nas jakaś forma arogancji władzy, której sami nie zauważyliśmy

Polska
Gowin: pojawiła się w nas jakaś forma arogancji władzy, której sami nie zauważyliśmy
PAP/Grzegorz Michałowski

- Jeśli wygramy wybory w 2019 r., trzeba będzie wrócić do tematu, by najważniejszy człowiek prawicy był premierem - mówi wicepremier Jarosław Gowin w wywiadzie dla "Polska The Times". Przyznaje w nim, że ekipa rządząca popełniła błędy, m.in. przy noweli o IPN.

- Nie kwestionuję tego, że mamy gorszy okres, pasmo rozmaitych błędów bądź skutecznych kontrataków opozycji - przyznał Gowin. Zaznaczył jednak, że do wyborów pozostało "jeszcze półtora roku". - Jesteśmy w stanie wrócić na tor skutecznego, merytorycznego działania - dodał.

 

Dopytywany o przyczynę popełnianych przez rząd błędów Gowin odpowiedział, że "z jednej strony splot okoliczności - w polityce przypadek odgrywa kolosalna rolę. Z drugiej - pojawiła się w nas pewnie jakaś forma arogancji władzy, której sami nie zauważyliśmy".

 

- Być może gdzieś w podświadomości poluzowaliśmy rygory, które nas do tej pory spajały - mówił minister.

 

"Zbiórka na Gowina". Po sejmowej sali plenarnej krążył specjalny słoik. Zobacz wideo:

 

 

 

"Wymiana informacji w rządzie nie działa tak, jak powinna"

 

Jego zdaniem "brakuje wystarczająco dobrej współpracy pomiędzy poszczególnymi ministerstwami". - Dużo zrobiliśmy, żeby to poprawić, ale dużo zostało tu jeszcze do zrobienia - powiedział.

 

Dodał, że sprawa związana z nowelizacją ustawy o IPN "wyraźnie pokazała, że wymiana informacji w rządzie nie działa tak, jak powinna".

 

Pytany przez dziennikarza dlaczego w sytuacji, kiedy kryzys wokół nowelizacji ustawy o IPN "rozlał się bardzo szeroko, prezes PiS w tej sprawie nawet nie zabrał głosu" Gowin wyjaśnił, że "jest to problem strukturalny".

 

- Najważniejszy człowiek naszego obozu, niewątpliwie najważniejszy obecnie człowiek w polskiej polityce, czyli Jarosław Kaczyński, nie pełni funkcji premiera - mówił minister. - Jako mniejszy koalicjant przyjmuję to do wiadomości, ale podtrzymuję opinię, że nie jest to rozwiązanie optymalne - podkreślił. - Jeśli wygramy wybory w 2019 r., trzeba będzie wrócić do tego tematu - dodał.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie