Obchody ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Polska
Obchody ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
PAP/Jacek Turczyk

Odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010, odsłonięcia kamienia w miejscu, gdzie stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim, wieczorny marsz pamięci - złożą się na oficjalne obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

polsatnews.pl

bas/zdr/luq/
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

 

Kończymy naszą relację z pierwszej części obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Informacje o popołudniowych i wieczornych uroczystościach można znaleźć tutaj

- Są dni, kiedy wydaje się, że to było tak jak wczoraj. Czasem się człowiek zastanawia, ile miałaby lat - mówił Grzegorz Januszko, ojciec tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem Natalii Januszko.

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy złożyła także Polska Misja Katolicka w Brukseli.

Coraz większe tłumy gromadzą się na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Na godz. 15:30 planowane jest oficjalne odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010.

"W Smoleńsku zginęli zarówno moi przyjaciele, jak i polityczni rywale. Zginęli wspaniali ludzie, dla których ojczyzna była najważniejsza. Trudno czcić ich pamięć w pękniętej na pół Polsce, w hałasie partyjnego wiecu i głupstw. Dziś jest czas wspomnień, a Zmarli zasłużyli na spokój" - napisał ma Twitterze lider PO Grzegorz Schetyna.

Ambasada RP w Kiszyniowie stworzyła wystawę okolicznościową upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin przekazał we wtorek kondolencje w związku z ósmą rocznicą katastrofy smoleńskiej.

Senator Anna Maria Anders złożyła wieniec przed tablicą pamiątkową śp. Janusza Krupskiego, kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Prezydent Duda, wraz z małżonką Agatą Kornhasuer-Dudą złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na warszawskich Powązkach

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich złożył kwiaty na grobie dowódcy Marynarki Wojennej adm. Andrzeja Karwety, który jest pochowany na cmentarzu w podgdańskim Baninie oraz na grobach Anny Walentynowicz, Leszka Solskiego i posła Arkadiusza Arama Rybickiego, którzy spoczywają na gdańskim cmentarzu Srebrzysko. Drelich złożył też kwiaty w gdańskiej Bazylice Mariackiej, gdzie znajduje się sarkofag marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego. (Zdj. PAP/Adam Warżawa)

Barbara Nowacka, córka tragicznie zmarłej Izabeli Jarugi-Nowackiej, obawia się, że "plac Piłsudskiego będzie dziś miejscem smutku i niezgody". - Część rodzin ofiar w ogóle nie otrzymały zaproszeń (na uroczystości odsłonienia pomnika - red.) - dodała. 

- Żadna ofiara nie idzie na marne, wielu ludzi się przebudziło w tamtym momencie - powiedział prezydent Andrzej Duda w Polskim Radiu RDC. Jak stwierdził, osobiście zna ludzi, którzy przystąpili do działalności publicznej po katastrofie smoleńskiej, "uważając, że jakoś trzeba starać się zapełnić ten brak, tę ogromną wyrwę, która powstała".

- Nie ma ojca, nie ma męża i nie ma człowieka, który stał twardo na ziemi. On zawsze mówił "zobaczysz, będzie wszystko dobrze, przejdę na emeryturę, będę miał czas dla was, czas dla wnuków". Nie doczekał tego. Był takim spokojnym i kochanym człowiekiem, mężem - mówiła Lucyna Gągor, wdowa po gen. Franciszku Gągorze.

WTP informuje o zgromadzeniach publicznych w Warszawie.

Andrzej Duda złożył wieniec przed grobem ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Prezydent złożył też wieńce przed grobami: prezesa Stowarzyszenia Parafiada ks. Józefa Jońca, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla oraz kapelana Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśnika, którzy także zginęli w katastrofie smoleńskiej. (Zdj. PAP/Adam Guz)

Na pl. Piłsudskiego od rana trwają uroczystości 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W bloku filmowym zaprezentowano m.in. film Marii Dłużewskiej "Dama" o prezydentowej Marii Kaczyńskiej. W trakcie uroczystości wyświetlano też m.in. zdjęcia pary prezydenckiej.

- Byłem w Katyniu i przede mną były puste krzesła z nazwiskami osób, które mają na tych krzesłach zasiąść. Mieli tam zasiąść ci, którzy lecieli z panem prezydentem (Lechem Kaczyńskim) samolotem. I dotarła do nas wiadomość najpierw w złagodzonej formie, że są problemy z lądowaniem, a później ta tragiczna trudna do uwierzenia - powiedział szef komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS).

Minister MSWiA Jarosław Zieliński uczestniczy w uroczystości ku czci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej. - Musimy swoją służbą i pracą wypełniać ich testament - powiedział minister.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach osób, które spoczywają tam w tzw. kwaterze smoleńskiej na wojskowych Powązkach. (Zdj. PAP/Leszek Szymański)

Były współpracownik Lecha Kaczyńskiego, a obecnie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy Adam Kwiatkowski powiedział w Polsat News, że po katastrofie smoleńskiej "wiedział, że trzeba przełożonym i wszystkim pozostałym przygotować ostatnią drogę". - Sam wspominam te dni po 18 kwietnia, kiedy rano spotykaliśmy się czy to w Kancelarii, czy w Pałacu Prezydenckim i zastanawialiśmy się, na czyj pogrzeb pójdziemy. Nie zdawałem sobie nigdy sprawy, że może być tak, że chciałbym pójść na kogoś pogrzeb, a nie mogę pójść, bo jest pogrzeb kogoś innego - powiedział Kwiatkowski.

Premier Morawiecki i prezes PiS złożyli przed południem w Świątyni Opatrzności Bożej wieniec na grobie ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

- Zginęły najważniejsze osoby w państwie. Bez względu na to, jakie barwy polityczne reprezentowały, wtedy to był taki czas, który nas wszystkich łączył - powiedziała rzeczniczka PiS, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

- Zauważyłem grupę polskich parlamentarzystów zebranych wokół Antoniego Maciereiwcza. Podszedłem z kamerą i zacząłem ich filmować. Pan Macierewicz trzymał telefon, słuchał i powiedział: "wszyscy zginęli" - mówił w Polsat News operator obrazu Piotr Wuodarczyk, który 10 kwietnia 2010 roku był na smoleńskim lotnisku. Czytaj więcej

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska i dyrektor generalna KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych złożyły w Warszawie kwiaty pod tablicą upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich, Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracowników KPRP, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Dziennikarz Polsat News Piotr Witwicki, podzielił się zdjęciem swoich akredytacji dziennikarskich z kwietnia 2010 r.

 

Instytut Pamięci Narodowej wspomina prezesa Janusza Kurtykę.

Ministrowie inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą Grażynę Gęsicką - szefową resortu rozwoju regionalnego w latach 2005-2007.

Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, wyruszyła we wtorek ze Spały (Łódzkie) do Żagania (Lubuskie). - To najpiękniejszy pomnik pamięci, jaki można postawić naszemu tacie - podkreśliła córka generała. (Zdj. PAP/Grzegorz Michałowski)

Sejm Litwy minutą ciszy uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis przypomniał, że ta tragedia pochłonęła życie 96 osób, w tym wielkiego przyjaciela Litwy - prezydenta RP, profesora Lecha Kaczyńskiego.

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010r. na pl. Piłsudskiego. Odsłonięcie planowane jest na godz. 15:30.

Jeszcze w tym roku do pomnika smoleńskiego dojdą kolejne elementy, m.in. czerwony dywan, żywopłot i krzyż z Krakowskiego Przedmieścia - zapowiedział we wtorek autor monumentu Jerzy Kalina w programie Rozgłośni Katolickich "Poranek Siódma9". Czytaj więcej.

Warszawski Transport Publiczny informuje o ograniczeniach w ruchu pieszym.

 

Premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i politycy tej partii oddali hołd i zapalili znicze na Cmentarzu Bródnowskim na grobach prezydenckiego ministra Pawła Wypycha oraz Katarzyny Doraczyńskiej.

Katastrofa smoleńska to była największa tragedia polskiego narodu od II wojny światowej i ona wymaga uhonorowania, wymaga pamięci i do tego służą pomniki - mówił  w radiowej "Trójce" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Wiadomo, że czas leczy rany i wiadomo, że co roku to uczucie jest nie co inne, ale żal pozostaje i na pewno będzie. Tamtego dnia odeszło bardzo wielu ludzi, którzy byli skarbem dla Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda po złożeniu kwiatów przy grobowcu Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu. Czytaj więcej

"Katastrofa smoleńska była wielką tragedią dla Polaków w Polsce i na Litwie, ale też dla Litwinów; miała duży wpływ na stosunki obu krajów" - powiedział wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu Gediminas Kirkilas wywiadzie dla polskiego dziennika "Kurier Wileński".

"Wówczas współpracowaliśmy z Polską chyba we wszystkich dziedzinach, na wszystkich płaszczyznach. (...) Sądzę, że to był nasz najbardziej zaufany partner wśród wszystkich sąsiadów" - dodał.

Przed Pałacem ułożono krzyż z białych i czerwonych zniczy, umieszczono zdjęcie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, po dwóch stronach znajdują się flagi narodowe, jest też asysta wojskowych.

Utwór "Cisza" odegrany na warszawskich Powązkach

Bp Guzek: po ośmiu latach, miejsce pożegnań stało się miejscem spotkań

 

Rozpoczął się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

Ambasador RP Włodzimierz Marciniak, kierujący polską delegacją, złożył kwiaty na miejscu katastrofy przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku. Czytaj więcej

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.

O godz. 8.41 - w godzinę katastrofy - odegrany zostanie utwór "Cisza". W ceremonii uczestniczą m.in. rodziny ofiar i politycy.

Szef MSWiA Joachim Brudziński złożył wieńce na grobach funkcjonariuszy BOR oraz byłego szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Władysława Stasiaka

 

Ofiary katastrofy smoleńskiej miały różne życiorysy i poglądy pomyślmy o nich w zadumie - napisała wicepremier Beata Szydło.

Rozpoczęła się msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie.

W mszy biorą udział m.in.: premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, wicepremier Beata Szydło, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, szefowie MON Mariusz Błaszczak i MSWiA Joachim Brudziński oraz szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Prezydent Andrzej Duda przybył rano na Wawel, by oddać hołd spoczywającej w krypcie Katedry Wawelskiej parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim. Hołd tragicznie zmarłym rodzicom przyjechała też oddać Marta Kaczyńska wraz z córkami.

 

Marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski złożyli wiązanki przed tablicą w Sejmie ku czci posłów i senatorów zmarłych tragicznie w Katastrofie Smoleńskiej.

Witamy w relacji na żywo z obchodów 8. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie