Szef MSZ: być może rozdział unijnych funduszy zostanie powiązany z praworządnością

Polska

Być może koncepcja rozdziału unijnych funduszy powiązanego z praworządnością pojawi się, ale nie będzie to dotyczyć Polski, bo do tego czasu spór się zakończy - ocenił w programie "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem trudno o jednoznaczne merytoryczne kryteria praworządności.

Debata na temat powiązania praworządności z funduszami UE trwa od miesięcy. Cytowany przez media unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger zapowiedział, że w przyszłym wieloletnim budżecie fundusze będą powiązane z praworządnością. KE zasugerowała, że takie rozwiązanie znajdzie się nie w samej propozycji wieloletnich ram finansowych, lecz w aktach wykonawczych, do których przyjęcia nie trzeba jednomyślności. Polskie władze sprzeciwiają się powiązaniu przyznawania funduszy unijnych z praworządnością.

 

W poniedziałek Jacek Czaputowicz spotkał się z przebywającym w Polsce wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem; tematem rozmów były m.in. zmiany w polskim systemie sądownictwa, które budzą zastrzeżenia KE.

 

Pytany przez Dorotę Gawryluk, "czy wisi nad nami to, że finanse będą powiązane tym, jak praworządność w Polsce wygląda", minister powiedział: "Być może się taka koncepcja pojawi, bo w dyskusjach jest, ale nie w odniesieniu do Polski. To będzie dotyczyć przyszłości".

 

"Obie strony chcą, by spór rozwiązać szybko"

 

- My mamy pewne wątpliwości co do tego, czy można określić jednoznaczne kryteria merytoryczne; jak określać, czy praworządność jest przestrzegana czy nie. To jest polityczny aspekt; bylibyśmy przeciwni. Natomiast nie będzie to dotyczyć, mam nadzieję, Polski, bo kiedy to miałoby wejść w życie, już dawno ten spór będzie - mam nadzieję - zakończony - dodał szef MSZ.

 

 

Zdaniem szefa MSZ "po przedstawieniu Białej Księgi (ws. reformy wymiaru sprawiedliwości) poparcie dla nas chyba wzrosło i jest większe zrozumienie". - To też wiedza, którą ma Komisja Europejska - podkreślił minister.

 

Na pytanie, czy został ustalony z Fransem Timmermansem termin, w którym ma być zakończony spór o praworządność w Polsce, odparł, że obie strony chcą, by stało się to szybko. Zdaniem Czaputowicza, szef KE "ma wiedzę co do tego, żeby w sposób sprawiedliwy i właściwy zreferować stan spraw w Polsce".

 

Wizyta Timmermansa

 

Podczas wizyty w Warszawie Timmermans spotkał się również z premierem Mateuszem Morawieckim, przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP, I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf i z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską oraz z RPO Adamem Bodnarem.

 

W grudniu ub. r. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę z art. 7.1. unijnego traktatu. Przewiduje ona, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE większością czterech piątych, po uzyskaniu zgody PE, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych.

 

PAP, Polsat News

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie