Dziesiątki tysięcy motocykli na Jasnej Górze. XV Zlot Gwiaździsty

Polska

Około 50 tys. motocykli z całego kraju pojawiło się w niedzielę pod Jasną Górą na jubileuszowym XV Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.

Dla wielu miłośników motocykli coroczne spotkanie w Częstochowie to oficjalne rozpoczęcie sezonu i okazja, by pomodlić się o bezpieczeństwo na drogach.

 

- Kiedy 15 lat temu powstał zlot jasnogórski, rozpoczynał się od 60 motocyklistów. Dzisiaj wydaje się, że padnie rekord frekwencji - powiedziała, cytowana przez Biuro Prasowe Jasnej Góry Katarzyna Wróblewska, komandor XV Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego i wiceprezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

 

Zloty jasnogórskie zainicjował nieżyjący już Wiktor Węgrzyn.

 

Podobnie jak inni motocykliści Wróblewska cieszyła się z dobrej pogody podczas Zlotu. - Daj Boże, że ta Opatrzność na rozpoczęcie sezonu tak zadziała na nasze umysły i serca, że będziemy bezpiecznie jeździć przez cały sezon, że będziemy uważać na to, co robimy, że będziemy dla innych wyrozumiali na drodze - dodała.

 

Podkreśliła, że spotkanie motocyklistów na Jasnej Górze ma wymiar religijny, patriotyczny, ale i charytatywny - jego uczestnicy zbierają pieniądze, żeby wesprzeć Polaków na Wschodzie.

 

Nie tylko dwa koła

 

Część motocyklistów gromadziła się na błoniach jasnogórskich od rana, a druga część przyjechała w zorganizowanej kolumnie z Górki Przeprośnej, z obrzeży Częstochowy. Głównym punktem pielgrzymki była msza, odprawiona w południe na szczycie jasnogórskim.

 

Motocykliści nie byli jedyną zmotoryzowaną grupą, która w ten weekend pielgrzymowała do Częstochowy. W sobotę i w niedzielę na Jasnej Górze odbywała się też 6. Pielgrzymka Karawaningowa. W tym roku przybyło na nią około 500 załóg, a w nich ok. 1,5 tys. osób. Do sanktuarium przyjechali użytkownicy przyczep kempingowych i kamperów z całej Polski.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie