Krzyż wrócił do komendy w Radomiu. Policjanci nieśli go na Jasną Górę, pisali anonimy

Polska
Krzyż wrócił do komendy w Radomiu. Policjanci nieśli go na Jasną Górę, pisali anonimy
KMP Radom
Spotkanie Wielkanocne w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu

Krzyż i ikonę św. Michała Archanioła ponownie zawieszono w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Poświęcenia dokonał biskup radomski Henryk Tomasik. Krzyż, podobnie jak inne symbole religijne zdjęto ze ścian komisariatu w 2013 r. za czasów komendanta Karola Szwalbego. Policjanci pisali w tej sprawie anonimy, a nawet nieśli krzyż w pielgrzymce na Jasną Górę.

 

O powrocie krzyża i ikony na swoje dawne miejsce poinformował Radio Plus Radom ks. Gabriel Marciniak, koordynator służb mundurowych w Radomiu.

 

- Krzyż Chrystusa zwycięża. Policjanci na co dzień walczą ze złem. Potrzebują duchowego wsparcia. Krzyż jest tego symbolem. Krzyż to symbol zwycięstwa nad złem - powiedział duszpasterz. Uroczystość ponownego poświęcenia krzyża i ikony odbyła się w czasie spotkania świątecznego w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu (na zdjęciu - red.)

 

Tym samym na swoje miejsce wrócił krzyż, który został powieszony w 2012 roku przez ówczesnego komendanta miejskiego policji Romana Jaśkiewicza. Jednak rok później, za czasów komendanta Karola Szwalbego, został zdjęty.

 

Był na Jasnej Górze

 

Następnie krzyż i ikona były niesione przez policjantów w czasie pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Symbole religijne były później przechowywane w mieszkaniu jednego policjantów. Potem zawisły w gabinecie komendanta miejskiego policji Piotra Kostkiewicza. Obecny komendant Sławomir Rek zdecydował, by zdjęty w 2013 roku krzyż wrócił na swoje dawne miejsce. Stało się to oficjalnie w czasie ostatniego spotkania świątecznego.

 

Anonim na komendanta

 

Przypomnijmy, że grupa radomskich policjantów anonimowo wystąpiła w 2013 roku do szefa mazowieckiej komendy o odwołanie szefa radomskiej policji Karola Szwalbego. Policjanci zarzucali mu m.in. usuwanie krzyży ze ścian, namawianie, by nie uczestniczyli w pieszej pielgrzymce do Częstochowy.

  

W 2014 roku kozienicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie usunięcia krzyży. W toku postępowania nie ustalono, by ówczesny komendant miejski policji, w "jakikolwiek sposób przekroczył swoje uprawnienia, wydając pewne dyspozycje wobec symboli religijnych".

 

Karol Szwalbe w liście otwartym skierowanym do swoich podwładnych oświadczył, że nikogo nie namawiał do usuwania krzyży i nie zniechęcał funkcjonariuszy do udziału w pielgrzymce. Przyznał natomiast, że jako osoba niewierząca zdecydował, że w jego gabinecie i sekretariacie będą wisiały tylko symbole państwowe.

 

KAI

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie