Rosyjskie media: Siergiej Skripal wybudził się ze śpiączki

Świat
Rosyjskie media: Siergiej Skripal wybudził się ze śpiączki
Retuers

Siergiej Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu i współpracownik brytyjskich służb wywiadowczych, który został zatruty w Anglii środkiem paraliżująco-drgawkowym Nowiczok, wybudził się ze śpiączki i może mówić - podał rosyjski portal Viesti.ru.

Według gazety stan Rosjanina jest stabilny. Informacji do tej pory nie potwierdzili przedstawiciele szpitala, w którym przebywa Skripal.

 

Czują się coraz lepiej

 

W piątek lekarze ze szpitala w Salisbury poinformowali w oświadczeniu, że Skripal nie jest już w stanie krytycznym, a "stan jego zdrowia szybko się poprawia".

 

Jednocześnie podkreślono, że coraz lepiej czuje się także córka Skripala, Julia, której stan określono jako stabilny.
 
"Jak sama powiedziała (w czwartkowym oświadczeniu przekazanym przez policję - red.), codziennie przybywa jej sił i może myśleć o dniu, w którym będzie się czuła na tyle dobrze, żeby wyjść ze szpitala. Rozważania na temat tej daty byłyby jednak (obecnie - red.) jedynie spekulacją. Tymczasem Julia poprosiła o uszanowanie jej prywatności w trakcie rekonwalescencji i prosiłabym media o zastosowanie się do tej prośby" - napisała Christina Blanshard, przedstawicielka władz szpitala, w którym przebywa Skripal.

 

Największy kryzys

 

Siergiej Skripal - były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę brytyjską - i jego córka Julia 4 marca trafili do szpitala w Salisbury na południowym zachodzie Anglii, gdy zostali znalezieni nieprzytomni w jednym z miejscowych centrów handlowych.

 

Brytyjscy śledczy uznali, że oboje zostali zaatakowani opracowanym za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok. Rosja odpiera zarzuty, mówiąc o prowokacji i "antyrosyjskiej kampanii".
 
Próba zabójstwa Skripala wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny.

 

Ambasador chce spotkania

 

"Rosyjski ambasador w Wielkiej Brytanii Aleksandr Jakowienko chce spotkać się z brytyjskim szefem dyplomacji Borisem Johnsonem, by omówić śledztwo w sprawie otrucia Skripala oraz jego córki" - podała w sobotę agencja Ria-Nowosti.

 

"Mamy nadzieję na konstruktywną odpowiedź ze strony brytyjskiej i liczymy na takie spotkanie (między Jakowienko a Johnsonem - red.) w najbliższej przyszłości" - Ria-Nowosti cytuje rzecznika rosyjskiej ambasady. Prośbę w tej sprawie rosyjska ambasada w Londynie wysłała do brytyjskiego resortu dyplomacji.

 

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych potwierdziło, że otrzymało prośbę o spotkanie od strony rosyjskiej. "Odpowiemy we właściwym czasie" - skomentował rzecznik tego resortu.

 

Viesti.ru, polsatnews.pl, PAP

bas/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie