Siostra cioteczna Julii Skripal chciała ją zabrać do Rosji. Brytyjskie MSW nie przyznało jej wizy

Świat
Siostra cioteczna Julii Skripal chciała ją zabrać do Rosji. Brytyjskie MSW nie przyznało jej wizy
Julia Skripal, Facebook/Yulia Skripal

Brytyjskie MSW poinformowało w piątek, że nie przyznało wizy siostrze ciotecznej Julii Skripal, Wiktorii, która zamierzała przyjechać do Wielkiej Brytanii, by zabrać stamtąd Julię do Rosji.

- Odrzuciliśmy wniosek Wiktorii Skripal o wydanie jej wizy turystycznej ze względu na to, że wniosek ten nie był zgodny z (brytyjskimi) przepisami imigracyjnymi - przekazał rzecznik ministerstwa.

 

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że Moskwa domaga się wyjaśnień w sprawie tej decyzji. Rosja wielokrotnie krytykowała stronę brytyjską za niedopuszczenie jej dyplomatów do Julii Skripal, która ma rosyjski paszport; jej ojciec Siergiej Skripal ma obywatelstwo brytyjskie.

 

"Brytyjczycy muszą mieć coś do ukrycia"

 

W czwartek Julia Skripal w oświadczeniu zapewniła, że czuje się coraz lepiej, a w piątek szpital, w którym przebywa Siergiej Skripal, poinformował, że nie jest już on w stanie krytycznym.

 

Krótko wcześniej rosyjska telewizja podała, że Julia Skripal skontaktowała się z Wiktorią. W krótkiej rozmowie telefonicznej osoba podająca się za Julię Skripal omawia z Wiktorią m.in. przylot tej drugiej do Wielkiej Brytanii. Wiktoria proponuje, że przyleci do Wielkiej Brytanii, jeśli dostanie wizę. - Nikt ci nie da wizy, Wika - odpowiada rzekoma Julia.

 

Sama Wiktoria Skripal w wypowiedzi dla brytyjskiej telewizji Sky News skomentowała odmowę udzielenia jej wizy słowami: "Brytyjczycy muszą mieć coś do ukrycia".

 

Środek trujący typu Nowiczok

 

Siergiej Skripal - były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę brytyjską - i jego córka Julia 4 marca trafili do szpitala w Salisbury na południowym zachodzie Anglii, gdy zostali znalezieni nieprzytomni w jednym z miejscowych centrów handlowych. Brytyjscy śledczy uznali, że oboje zostali zaatakowani opracowanym za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok. Rosja odpiera podobne zarzuty, mówiąc o prowokacji i "antyrosyjskiej kampanii".

 

Próba zabójstwa Skripala wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze