Włochy: nieletni ekstremista poddany przymusowej deradykalizacji

Świat
Włochy: nieletni ekstremista poddany przymusowej deradykalizacji
Zdj. ilustracyjne/AP

16-letni Włoch, z pochodzenia Algierczyk, będzie poddany procesowi deradykalizacji - zdecydowała policja i prokuratura trybunału dla nieletnich po analizie znalezionych u niego materiałów propagandowych Państwa Islamskiego. To pierwsza taka decyzja we Włoszech.

W sobotę media poinformowały o postawieniu zarzutów nieletniemu obywatelowi Włoch z Triestu, który za pośrednictwem internetowych komunikatorów rozpowszechniał treści propagandowe Państwa Islamskiego (IS) po arabsku i przetłumaczone na włoski. Były wśród nich apele o dokonywanie zamachów. Z prowadzonych przez niego rozmów wynika, że także sam chciał dokonać zamachu w swojej szkole.

 

Śledztwo przeciw nieletniemu prowadziła od 2016 roku komórka policji do walki z cyberterroryzmem i prokuratura antyterrorystyczna. W toku dochodzenia ustalono istnienie internetowego kanału "Khalifah News Italy", za pośrednictwem którego uczeń komunikował się innymi sympatykami dżihadystów.

 

Wobec 16-latka po raz pierwszy we Włoszech podjęto decyzję o poddaniu go deradykalizacji pod kierunkiem wyznaczonego do tego zadania imama po to, by - jak wyjaśniono - miał możliwość szerszego spojrzenia na islam.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie