Berlusconi: migranci to bomba społeczna gotowa do wybuchu

Świat
Berlusconi: migranci to bomba społeczna gotowa do wybuchu
Flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Przywódca włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi powiedział w niedzielę, że migranci, którzy nie mają prawa do tego, by pozostać we Włoszech stanowią "bombę społeczną, gotową do wybuchu". - Trzeba odesłać 600 tys. imigrantów - dodał były premier Włoch.

Berlusconi oświadczył w wywiadzie dla dziennika stacji Canale 5 swojej telewizji Mediaset, że migracja to "kwestia najpilniejszej wagi".

 

We Włoszech - jak zaznaczył - jest "600 tysięcy migrantów, którzy nie mają prawa pozostać" w tym kraju. - Stanowią oni bombę społeczną gotową do wybuchu, bo gotowi są popełniać przestępstwa - ocenił lider koalicji centroprawicy, zawiązanej z jego inicjatywy przed wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi na 4 marca.

 

"Należy naciskać Unię Europejską"

 

- Gdy my rządziliśmy, w 2011 roku przybyło 4400 imigrantów. Za czasów czterech rządów lewicy przybyło w 2013 roku 170 tysięcy imigrantów, w 2014 - 150 tysięcy, w 2016 - 181 tysięcy, a w 2017 roku - 119 tysięcy - mówił Berlusconi. - Rezultat jest taki, że dzisiaj mamy co najmniej 630 tysięcy imigrantów, z których tylko 30 tysięcy ma prawo pozostać, bo są uchodźcami - dodał.

 

Zdaniem lidera Forza Italia, aby rozwiązać kryzys imigracyjny należy naciskać na Unię Europejską. UE powinna zawrzeć porozumienia z krajami Afryki Północnej, by zatrzymać exodus, a także z państwami pochodzenia migrantów, by przyjęły z powrotem tych nielegalnych.

 

Poza tym, jak wskazał Berlusconi, potrzebny jest "wielki plan Marshalla" dla Afryki, przy zaangażowaniu USA, Rosji, państw Zatoki Perskiej i Czadu.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie