Kłopoty PiS. W najnowszym sondażu partia traci większość parlamentarną

Polska
Kłopoty PiS. W najnowszym sondażu partia traci większość parlamentarną
PAP/Radek Pietruszka

W wyborach parlamentarnych na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 39,4 proc. Polaków - wynika z najnowszego sondażu Estymatora przeprowadzonego dla portalu "DoRzeczy.pl". To o 7,4 proc. mniej w stosunku do poprzedniego badania. Gdyby wybory odbywały się dziś, partia rządząca nie uzyskałaby większości parlamentarnej.

Z sondażu wynika, że do Sejmu weszłoby pięć ugrupowań, a oprócz PiS byłyby to: Platforma Obywatelska (28,3 proc. poparcia), Sojusz Lewicy Demokratycznej (9,3 proc.), Kukiz'15 (8,9 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (6 proc.).

 

Nowoczesna poza Sejmem

 

Poza Sejmem znalazłyby się: Nowoczesna (4,3 proc.), partia Razem (2,4 proc.), a także partia "Wolność", którą wskazało jedynie 1,4 proc. ankietowanych.

 

W stosunku do poprzedniego badania największy wzrost poparcia odnotowały: Platforma Obywatelska (o 2,6 proc.) i Sojusz Lewicy Demokratycznej (o 2,5 proc.).

 

Szukanie koalicjanta

 

W stosunku do marcowego badania PiS traci aż 48 mandatów - podaje DoRzeczy.pl. Oznaczałoby to, że gdyby wybory odbywałyby sie teraz - partia rządząca z 210 parlamentarzystami musiałaby szukać koalicjanta.

 

W porównaniu z badaniami z marca PO zyskuje 18 mandatów (łącznie miałaby 157 posłów). 37 mandatów uzyskałyby: SLD i Kukiz'15. Z kolei najmniejszą partią w Sejmie byłoby PSL z zaledwie 18 posłami.

 

Badanie przeprowadzono na początku kwietnia, na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1209 dorosłych osób. Wykonano je za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych.

 

DoRzeczy.pl

bas/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie