Krokusy w Tatrach już kwitną. Od soboty będą ich pilnować ochotnicze patrole

Polska
Krokusy w Tatrach już kwitną. Od soboty będą ich pilnować ochotnicze patrole
Polsat News

Na Polanie Chochołowskiej zaczyna się pełnia kwitnienia krokusów. Na Kalatówkach, choć tam wciąż śnieg, też widać pierwsze kwiaty. - Po weekendzie będzie ich jeszcze więcej. Jak nie będzie załamania pogody i nie spadnie śnieg, to natężenie ruchu turystycznego i pełnia krakusów będzie w następny weekend - powiedział polsatnews.pl Dariusz Giś z Tatrzańskiego PN, który szykuje się na najazd.

W ubiegłym roku podczas kwitnienia krokusów rekordowym zainteresowaniem turystów cieszyła się Dolina Chochołowska, do której tylko w jeden kwietniowy weekend weszło 70 tys. osób.

 

Tysiące ludzi chcą oglądać miliony kwiatów


Na samej Polanie Chochołowskiej wczesną wiosną kwitnie nawet 14 milionów krokusów.


W związku z ogromnym zainteresowaniem, władze TPN także w tym roku szukają wolontariuszy do pilnowania, aby kwiatów nie zadeptali turyści.


Jak poinformował Dariusz Giś, który w TPN pełni funkcję koordynatora wolontariatu, w sobotę patrol krokusowy zacznie pracę.


- Na pierwszy weekend mamy około 10 osób, na następne weekendy i tygodnie po kilkanaście osób. Wolontariusze na pewno będą widoczni i na Kalatówkach i na Chochołowskiej - podkreślił Giś.


Dodał, że "w ten weekend może nie będzie aż takiego ruchu turystycznego, ale w następny już na pewno".


Nie karzą, ale edukują


Wolontariusze mają ubrania z logo TPN i kamizelki odblaskowe. Patrolują szlaki i pilnują, aby ludzie z nich nie zbaczali oraz przestrzegali przepisów parku - nie śmiecili, nie zachowywali się głośno, nie puszczali dronów, a także nie wchodzili na łąki.


Jak zaznaczył Giś, wolontariusze nie karzą mandatami, a jedynie upominają turystów. - Edukują, tłumaczą, dlaczego pewnych rzeczy robić nie wolno - wyjaśnił.


Niestety nie wszyscy turyści stosują się do zasad panujących na terenie chronionym. W ubiegłych latach ludzie rozkładali koce na polanach, wchodzili na kwitnące krokusy, by zrobić jak najlepsze zdjęcia, a w skrajnych przypadkach chcieli też rozpalać tam grille.


Zdarzało się nawet, że zdesperowani turyści, którzy nie mogli znaleźć miejsc parkingowych, wjeżdżali prosto na pola kwitnących krokusów, na prywatnych gruntach, przed wejściem na teren parku narodowego.


Niektórzy reagowali agresywnie na nakazy opuszczenia Doliny Chochołowskiej.

 


Zapowiada się ciepły weekend


W nadchodzący weekend zapowiada się piękna pogoda. W sobotę termometry pokażą od 12 stopni na północnym wschodzie do 18 stopni na zachodzie i południu.


W niedzielę w większości zakątków Polski będzie powyżej 20 stopni. Zdecydowanie najcieplej będzie w regionach centralnych i południowych, nawet do 23 stopni w cieniu.

 

Poniżej aktualna prognoza pogody:

 

 

polsatnews.pl, PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie