Brazylia podzielona ws. decyzji o uwięzieniu byłego prezydenta Luli. Sędzia wydał nakaz aresztowania

Świat
Brazylia podzielona ws. decyzji o uwięzieniu byłego prezydenta Luli. Sędzia wydał nakaz aresztowania
PAP/EPA/ANDRE COELHO

Demonstracjami zwolenników byłego lewicowego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy oraz jego oponenta, skrajnie prawicowego deputowanego Jaira Bolsonaro, brazylijska ulica odpowiedziała na decyzję Sądu Najwyższego o umieszczeniu Luli w więzieniu przed rozpatrzeniem jego apelacji od wyroku. Sędzia federalny Sergio Moro wydał w czwartek nakaz aresztowania.

Sąd Najwyższy po zaciętej dyskusji podjął decyzję o osadzeniu w najbliższych dniach 72-letniego prezydenta-reformatora społecznego (2003-2010) głosami sześciu sędziów przeciwko pięciu. Sąd odrzucił tym samym prośbę Luli o możliwość pozostania na wolności do czasu rozpatrzenia jego apelacji od wyroku 12 lat więzienia za korupcję, m.in. przyjęcie od koncernu budowlanego korzyści majątkowych - trzypoziomowego apartamentu nad morzem.

 

Jeden z najpopularniejszych polityków

 

"Prawdopodobne osadzenie Luli w więzieniu będzie miało ogromne konsekwencje polityczne, ponieważ pozostawia praktycznie poza wyścigiem wyborczym kandydata, którego popiera jedna trzecia wyborców i który we wszystkich sondażach sytuuje się na pierwszym miejscu w wyznaczonych na październik wyborach prezydenckich. A także jednego z najpopularniejszych polityków naszej planety" - napisał w czwartek czołowy hiszpański dziennik "El Pais".

 

Według "El Pais", "głęboka rana otwarta w ostatnich latach w brazylijskim społeczeństwie pogłębi się jeszcze bardziej", a trzecia jego część potraktuje odsunięcie autora głębokich reform socjalnych od polityki jako "zemstę elit".

 

Wzrost znaczenia wojska

 

Ricardo Lewandowski i niektórzy inni z sędziów, którzy głosowali przeciwko osadzeniu w więzieniu byłego prezydenta, który nie wyczerpał jeszcze wszystkich możliwości obrony, apelowali o "nieuleganie naciskom ulicy".

 

W Brazylii, gdzie praktycznie żaden polityk nie jest poza podejrzeniem, a obecny prezydent, konsekwentny liberał Michel Temer ma - według wszystkich sondaży - rekordowo niskie, zaledwie pięcioprocentowe poparcie, wojsko zaczyna ponownie odgrywać rolę przy podejmowaniu najważniejszych decyzji - sygnalizuje "El Pais".

 

Posiedzenia SN transmitowane przez telewizję

 

Napisał on o "interwencji sił zbrojnych w sprawie umieszczenia w więzieniu byłego prezydenta Luli, podjętej w godzinach poprzedzających sesję Sądu Najwyższego".

 

Brazylia jest jednym z niewielu krajów świata, w których sesje plenarne Sądu Najwyższego są w całości retransmitowane przez telewizję. Brazylijczycy mogli więc śledzić niemal jedenastogodzinną debatę, która zakończyła się w czwartek o pierwszej po północy. To, nad czym debatował Sąd Najwyższy, dotyczyło - jak wyjaśnia El Pais" - zawieszenia nakazu aresztowania wydanego przez sąd drugiej instancji, "do czasu, aż były prezydent wykorzysta do końca swe prawo odwołania się do sądu wyższego szczebla".

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie