"Wyjdzie biedniejszy, niż jak wchodził do polityki". Morawiecki o synu Mateuszu

Polska

- To jest taka społeczna postawa, którą pan prezes wyczuwa nastroje - ocenił Kornel Morawiecki w programie "Gość Wydarzeń". Marszałek senior odniósł się do słów prezesa PiS o obniżeniu wynagrodzeń dla parlamentarzystów i samorządowców.

- Myślę, że Mateusz, mój syn, dał taki przykład. On wyjdzie biedniejszy, jak będzie kończył premierowanie i działalność polityczną, niż jak wchodził do polityki - stwierdził Kornel Morawiecki, przewodniczący koła Wolni i Solidarni, ojciec szefa rządu.


"Sprawa jest głębsza"


Odnosząc się do zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o obniżeniu wynagrodzeń posłów i ministrów Kornel Morawiecki wyjaśnił, że "sprawa jest głębsza".


- Czy to jest normalne, żeby pan minister miał pięć, dziesięć razy mniejsze wynagrodzenie niż szef spółki, która jest podległa temu ministerstwu, tak jak np. KGHM? - zastanawiał się marszałek senior.

 

Dodał, że jest to "sytuacja nienormalna".


"Normalni ludzie zarabiają kilka razy mniej"


- Cała sfera wynagrodzeń w budżecie wymaga rewizji, tego się nie da zrobić w pośpiechu, przed wyborami samorządowymi, w reakcji na negatywne odczucia społeczne - przyznał Kornel Morawiecki. Dodał od razu, że "te negatywne odczucia są zrozumiałe".

 

- Normalni ludzie zarabiają kilka razy mniej - zauważył.

 

"Zbiorowa odpowiedzialność jest właściwa"

 

Kornel Morawiecki mówił także o ustawie degradacyjnej. - Uważam, że prezydent Andrzej Duda zrobił źle wetując ustawę degradacyjną - powiedział. I dodał, że taki gest rozliczenia z poprzednim systemem jest niezbędny.

 
- Pan prezydent powinien przyjąć, a potem poprawić (ustawę), rozumem zastrzeżenia. Zbiorowa odpowiedzialność jest właściwa. Za komunistów są odpowiedzialni komuniści, nie było moralnej odpowiedzialności. Przy nieżyjących to rozumiem i rozumiem prezydenta, sam byłem sceptyczny co do tego zapisu - mówił Morawiecki.

 

 

 

polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie